Antarktikas töötavad Briti teadlased on
leidnud selgeid tõendeid selle kohta, et Lääne-Antarktikas asuv jäämassiiv
liigub ookeani suunas.
Teadlaste sõnul võib trendi jätkudes maailmamere tase märkimisväärselt tõusta, kirjutas The Guardian Unlimited.
Tegemist on liustikega, mis katavad Lääne-Antarktika kaugemas nurgas USA Texase osariigi suuruse ala. Briti Antarktika-uurija David Vaughan ütles, et kui sealne jäämass ebastabiilseks muutub, muudab see äärmiselt ebastabiilseks kogu regiooni.
Põhjust muretsemiseks on Vaughani sõnul palju. Satelliitmõõtmised on näidanud, et kolm suurt liustikku on juba enam kui kümne aasta jooksul pidevalt hoogu juurde saanud.
Enim teeb teadlastele muret sealne suurim, Pine Islandi liustik, mis on 30 km lai ja paar km paks, liikudes aastas 3,5 km.
1990ndatel liikus liustik satelliitmõõtmiste andmetel aastas umbes 1%, möödunud aastaga aga on ühest protsendist saanud 7. Nii liigub ookeani iga aastaga järjest rohkem jääd.
Kui liustik endiselt nii kiiresti liigub, siis võib teadlaste sõnul ainuüksi see jäämass maailmamere taset tõsta 25 cm võrra. Selleks võib küll kuluda aastakümneid või isegi sada, kuid kiiremini triivivad ka selle lähedal asuvad liustikud ja kui kogu regiooni jää peaks merre liikuma, tõuseks mere tase kogu maailmas 1,5 meetri võrra.