Eesti börsiettevõtete sekka on eksinud üks veider firma, mille majandustegevus piirdub rohu pügamisega: Joakim Heleniusele kuuluva Trigon Property Developmenti bilansis on tänini vaid üks maatükk.
Asi pole siiski selles, nagu oleks Helenius oma ekstsentrilisuse börsile viinud. Murukasvatusfirma taga on täiesti ontlik äriplaan: Via Baltica veerde Saue valda peaks nelja-viie aastaga kerkima hiiglaslik kaubanduskeskus Gate Tallinn ehk Tallinna Värav. Prognooside järgi maksaks projekt umbes 2,3 miljardit krooni ning Helenius igatseb selle kõik Trigoni kaudu börsile viia.
Paraku pole elu nii lihtne. Maast ja majast ei piisa, nende juurde peab ka tee viima. Kes aga tee-ehituse kinni maksab?
Saue vald kurdab, et neil pole nii suureks ettevõtmiseks raha. Trigon ei tahaks avalikke teid ja ristmikke omast taskust kinni maksta. Kuni selgust pole, seisab ka detailplaneerimine ning börsil kaubeldakse tühja krundi aktsiatega.
Trigoni juhtum pole Eestis ainuke, kus kõik oleks justkui poolt, ent töö seisab. Sellistel puhkudel võiks riik garantii või laenuga õla alla panna, et ettevõtja ja omavalitsuse koostöö punnseisust edasi aidata. Töökohtadest oleks ju kõigile kasu.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.