Eestimaa Rahvaliidu juhatus on seisukohal,
et 2008. aasta kahe esimese kuu riigieelarve laekumised on ühe miljardi krooniga
miinuses ning sellise tendentsi jätkumine võib lüüa eelarvesse aasta lõpuks
mitmesse miljardisse küündiva augu.
Käesoleva aasta riigieelarve eelnõu menetlemisel juhtis Rahvaliit korduvalt valitsusliidu tähelepanu põhjendamatule optimismile, teatas erakond.
„Rahvaliit on mitmel korral hoiatanud, et 2008. aasta ülemäära paisutatud riigieelarve seab ohtu riigi järgmiste aastate jätkusuutlikkuse, oleme soovitanud lähtuda konservatiivsetest hoiakutest,” ütles Eestimaa Rahvaliidu juhatuse liige Aivar Sõerd.
Valimiste eel lubasid kõik tänased koalitsioonierakonnad seista sotsiaal- ja regionaalprobleemide lahendamise eest. Tegelik elu kinnitab midagi muud. Meenutagem postkontorite sulgemist, bussiliikluse ja praamiühenduse probleeme ning esmatarbekaupade ja teenuste hindade järsku tõusu koos üle 10% ulatuva inflatsiooniga, mis sööb palkade ja pensionide tõusu.
„On ilmne, et riigieelarve alalaekumise ja hindade tõusu löögi alla jäävad eelkõige pensionärid, madalapalgalised ja üliõpilased, samuti lasterikkad pered ning maapiirkondade elanikud,” märkis Sõerd.
Ennekõike satuvad ohtu hädavajalikud investeeringud haridus- ja kultuuriobjektidesse. „Seni ei ole valitsus suutnud kokku leppida ei Tallinna-Tartu maantee ehitamise rahastamises ega pooleliolevate koolihoonete ehitamise ja rekonstrueerimise jätkamises Riigi Kinnisvara ASi kaudu,” märkis Sõerd.
Eestimaa Rahvaliidu juhatus leiab, et üha süvenevad probleemid toovad kaasa jätkuva pingete kasvu ja suurendavad lõhet ühiskonnas.
Seotud lood
Kuigi vilets käibemaksu laekumine võib
aasta lõpuks viia riigieelarve miinusesse, ei tee valitsus veel katsetki riigi
kulutusi kärpida. Peaminister Andrus Ansipi jaoks ei ole veebruari kehv
käibemaksu laekumine praegu üldse kommenteerimist väärt teema.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.