Siseminister Jüri Pihl ja USA
sisejulgeoleku minister Michael Chertoff allkirjastasid täna Tallinnas
viisavabaduse memorandumi, USAsse võib viisavabalt pääseda loodetavasti juba
augustis.
Viisavabaduse memorandum on üks eeltingimus Eesti liitumisele Ameerika Ühendriikide viisavabadusprogrammiga. Tänasel pressikonverentsil kinnitati, et USA võib eestlastele kehtestatud viisanõudest loobuda tõenäoliselt juba selle aasta augustis, kirjutas postimees.ee.
USA viisavabadust pole 12 Euroopa Liidu liikmel, nende hulgas Kreekal, ja kõigil pärast 2004. aastat ühinenud maadel peale Sloveenia.
Memorandumiga kinnitatakse ühist tahet tugevdada koostööd õigus- ja korrakaitseasutuste vahel ning tõhustada parandada kodanike tagasivõtmise ning lennujaama ja reisidokumentide turvalisuse olukorda.
Euroopa Komisjoni justiits- ja julgeolekuvoliniku Franco Frattini sõnul peab Euroopa Liit USAga viisavabaduse kõnelusi pidama üheskoos ning liikmesriikide eraldi kokkuleppeid ei tohi lubada. "Õhk on selle teema ümber pingeid täis. Olukord on väga plahvatusohtlik," vahendas Financial Times Frattini sõnu.
Vaidlus nn uute ja vanade Euroopa Liidu liikmesriikide vahel sai alguse kaks nädalat tagasi, mil Tšehhi Vabariik allkirjastas USAga viisavabaduslepingu. Vastutasuks lubasid tšehhid USA-le anda reisijate kohta rohkem infot ja tugevdada koostööd õhukaitses.
Ida-Euroopa riikide kiiruga USAga lepingute sõlmimine on Brüsseli ametnikud ja paljud Lääne-Euroopa riigid toetuseta jätnud. Nimelt väidavad viimased, et sääraste lepingute sõlmimine näitab riikide huvipuudust ELi ühise poliitika ajamisel.
President Toomas Hendrik Ilves teatas eile Strasbourgis, et Eesti sõlmib USAga memorandumi kõigele vaatamata, kuna riik on väsinud ootamast, millal Brüssel ükskord olukorra lahendab. Eesti on viisavabaduse saavutamisega tegelnud juba neli aastat ning Euroopa Komisjon on seda teadnud.
Brüsseli ametnike sõnul tuleks siiski viisade teemal ühiselt tegutseda, kuna eraldi kokkuleppeid sõlmides sattuvad ohtu ELi seadused, mis Schengeni lepingu täitmisel kogutud inimeste isikuandmeid kaitsevad.
Seotud lood
Läti saab viisavabaduse USAga järgneva
kuu jooksul, ütles riigi välisminister Maris Riekstins eile peale kohtumist USA
välisministri Condoleezza Rice'iga Washingtonis.
Luksemburgis toimunud Euroopa Liidu sise-
ja justiitsministrite kohtumisel kiideti heaks otsused, mis võimaldavad Eestil
liituda USA viisavabadusprogrammiga sel aastal ning Brasiiliaga 2009. aastal.
Neljapäeval, 6. märtsil Türgi välisministri
Ali Babacaniga kohtunud Urmas Paet ütles, et riigid on jõudnud kokkuleppele,
mille kohaselt pääsevad Eesti kodanikud alates eelolevast kevadest viisavabalt
Türki.
Lisaks Eestile allkirjastab homme USAga
viisavabadust käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi ka Läti.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.