Et vabalt ja rõõmsalt oma riigis elada,
maksab aus kodanik makse. Maksud, nagu kõik teavad, kuluvad paljudele vajalikele
asjadele - tervishoiule, haridusele, riigikaitsele… ja USAs muidugi ka maksude
kogumisele. Iga viie maksudollari kogumiseks kulub rahva taskust juba terve
dollar.
Keskmine ameeriklane kulutab aastas 26 tundi ehk enam kui kolm tööpäeva oma maksudeklaratsiooni täitmisele. Lisaks kulub tema taskust 220 dollarit aastas maksuabilistele ja tarkvarale. Enam kui 60% Ameerika maksumaksjaist - ehk umbes 86 miljonit ameeriklast - vajab oma ülikeeruliste deklaratsioonide täitmisel professionaali abi.
Kes sellest kõigest võidab? Muidugi need head inimesed, kellelt keskmine ameeriklane abi otsib. "Tulumaksutööstus kasvab iga aastaga. Maksud muutuvad igal aastal aina keerulisemaks, mis paneb maksumaksjaid lootma tulumaksu tasumisel raha eest töötavatele konsultantidele. Kas sina ei tahaks sellest kasvust osa saada?" seisab kõige kiiremini kasvava maksunõu andva ettevõtte Liberty Tax Franchise'i kodulehel ahvatlev kutse maksukonsultantide ridadesse. Firma andmetel on professionaalsed maksudeklaratsioonide ettevalmistajad võitnud ainuüksi viimase kümne aasta jooksul juurde 23 miljonit uut klienti.
Maksujuristid teenivad keskmiselt 150-250 dollari suurust tunnitasu, kinnitab Peter Sepp, USA maksumaksjate liidu asepresident poliitika ja kommunikatsiooni alal.
"Me oleme USAs jõudmas punkti, kus mitte keegi - ei tavalised kodanikud, maksudeklaratsioonide ettevalmistajad ega isegi maksuametnikud - ei saa enam aru, kuidas maksuseadustest kinni pidada. Selles punktis hakkab USA võimsalt maksutulusid kaotama ja hakkavad vohama maksupettused," kinnitab Sepp.
Seotud lood
Marko Saag advokaadibüroost Luiga, Mody,
Hääl ja Borenius rääkis Äriõiguse konverentsil, et juba täna tuleb arvestada
muudatusi ettevõtete maksustamisel, kuna firmade tänane käitumine avaldab 2009.
aasta maksudele selget mõju.
Ühendkuningriigis tehtud riiklik uuring
tuvastas, et suured Briti ettevõtted maksavad rohkem ettevõtete makse tuludelt
kui nende konkurendid Saksamaal, Prantsusmaal või Šveitsis, kirjutab John
Willman Finacial Timesis.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.