Eile registreeriti Harju maakohtu registriosakonnas mittetulundusühing “Eesti
Tuumajaam”, mille juhatuse liikmed on Andres Taukar ja Anto Raukas.
„Loodud MTÜ põhieesmärgiks on teha Eesti elanikkonna seas teavitus- ning selgitustööd tuumaenergia eelistest, aga samal ajal ka võimalikest ohtudest ning muuta praeguse salatsemise olukorras kõik tuumajaama arendustegevusega seonduv maksimaalselt läbipaistvaks, sõnas Tallinna Tehnika ülikooli geoloogia instituudi vanemteadur Anto Raukas.
Raukase sõnul kogub ja süstematiseerib MTÜ tuumaenergiaalast teavet, osaleb aktiivselt tuumajaama arendustegevuses, korraldab loenguid, seminare ja teaduskonverentse. Muuhulgas korraldab teadusuuringuid tuumajäätmete ohutuks käitlemiseks ja matmiseks, propageerib keskkonnakaitselist ja loodushoidlikku tegevust riigi kõigil tasanditel.
„Teeme parimate lahendite saamiseks koostööd riigiasutuste, kohalike omavalitsuste, koolide ja eraettevõtetega,“ sõnas vanemteadur.
„Eesti elanikud vajavad adekvaatset informatsiooni energiapoliitilisteks valikuteks, sealhulgas ka võimaliku tuumajaama kohta. Need valikud tuleb teha avalikkuse eest varjamata ja põhjendatult. Just seda aga loodud mittetulundusühing taotlebki,“ selgitas Raukas loodud MTÜ missiooni avalikkuse ees.
Seotud lood
Leedu keskkonnahoiuministeeriumi
radioloogialabor avastas õhust mitu radioaktiivset ainet, mida varem õhus ei
täheldatud. Spetsialistide sõnul ei küündi radioaktiivsete osakeste tihedus
õhus nii kõrgele, et see muutuks inimestele eluohtlikuks.
Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia
instituudi juhtivteadur Anto Raukas ütles aripaev.ee online-intervjuus,
et igal juhul on ka 20 aasta pärast tuumaenergia kõige odavam, aga põlevkivi
võib osutuda ülejõukäivalt kalliks.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.