Vee ääres kinnistu omamine on alati olnud
atraktiivne, kuid seoses kliima pideva soojenemisega on suurenenud
üleujutuste oht, mis on omakorda tõstnud ka kindlustuse maksu, hoiatas Colliersi
spetsialist Philip Harcourt.
Colliers Internationali arendusosakonna juhi Philip Harcourti sõnul on vee ääres elamine paljudele atraktiivne ning ka kinnisvara ei ole selles piirkonnas odavate killast, kuna selle omamist peetakse suureks luksuseks. Siiski on arendajad ja ostjad ära unustanud ühe looduse vingerpussi, nimelt on kliima pidev soojenemine kaasatoonud veetaseme tõusu, mis teeb vee ääres elamise riskantseks, kuna alati on oht, et maja võib saada ulatuslikke veekahjustusi.
„Vee ääres kinnisvara omamist on alati peetut luksuseks. Nüüd, kus kliima soojenemise tõttu on ka veetase tõusma hakanud tuleks mõelda, kas veekogu äärde on ikka mõttekas kolida. Siinkohal tuleb arvestada, et ka kinnisvara kindlustuse hind tõuseb, kuna üleujutuse risk on viimastel aastal jõudsalt tõusnud. Et vee ääres elamine luksusest suureks hädaks ei muutuks, tuleb mõelda, kuidas oma kinnisvara kaitsta. Eelkõige tuleks mõelda veetõkkele, mis võib küll mõneti rikkuda suurepärase vaate, kuid kaitseb maja suuremate kahjude eest“ rääkis Harcourt seminaril „Regeneratsioon – jätkusuutlik linnakujundus”.
Harcourt tõi palju näiteid, kuidas veetaseme tõusuga võidelda, tuues esile Londoni ja Amsterdami. Teatavasti voolab Londonist läbi Thames'i jõgi, mis ähvardab pidevalt kesklinna üle ujutada. Samuti tõi mees näiteks Madalmaad, mis on pidevas võitluses pealetungiva veega.
Siinkohal ei tohiks ka Eestil veetaseme tõus võõras teema olla, kuna riik asub Läänemere ääres ning keskkonda mõjutab pidev kliima soojenemine, mis võib pika peale kaasa tuua katastroofilised tagajärjed, kui selle ennetamiseks midagi ette ei võeta, märkis mees.
Seotud lood
Keskmine tehinguhind on jätkuvad
langustrendis langenud 2006. aasta teise poole tasemele, võrreldes veebruariga
langes keskmine tehinguhind Tallinnas 1% ja jaanuariga võrreldes 2%.
Colliers Internationali hiljutise uuringu
kohaselt peaks kinnisvarainvesteeringute maht EMEA (Euroopa, Kesk-Ida ja
Aafrika) regioonis 2008. a teisel poolel aeglaselt, kuid kindlalt taastuma.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.