Eesti Panga avaldatud kaheprotsendilise
majanduskasvu prognoos Tallinna börsile täna pessimismilainet ei toonud – indeks
suutis hoopis näidata selle nädala esimest tõusupäeva. Pärast turu sulgemist
avaldatud Tallinna Kaubamaja esimese kvartali müügitulemused sisendavad aga
kerget optimismi.
Suurima käibega müüdi Olympic EG aktsia 1,13% odavamaks. Omanikku vahetas ka 2 miljoni krooni väärtuses Tallinna Kaubamaja aktsiaid, mille tulemusena kerkis väärtpaberi hind päeva lõpuks 0,63%. Pärast kauplemise lõppu teatas Tallinna Kaubamaja börsi vahendusel oma esimese kvartali müügitulemused, mille 14%-line suurenemine oli kergeks üllatuseks ettevõttele endalegi. Kuna kõige enam kasvas käive madala marginaaliga autokaubandusest, siis see peaks veidi allapoole tooma ettevõtte kogumarginaali. Sellest johtuvalt võiks 1,47 miljardi krooni suuruse käibe juures kvartalikasumiks prognoosida umbes 85 miljonit krooni, mis oleks viimase aja majandusarenguid arvestades igati korralik tulemus. Eelmisel aastal teenis Tallinna Kaubamaja aasta esimese kolme kuuga 75,8 miljonit krooni puhaskasumit.
Tuleviku osas lisas optimismi ka kaubamaja juht Raul Puusepp, kelle sõnul on teise kvartali alguses taas märgata inimeste tarbimisaktiivsuse kasvu. Tallinna Kaubamaja müügitulemuste valguses näib Eesti Panga selle aasta majanduskasvu ootus pigem pessimistlik, kuid teisalt parem olla valmis rasketeks aegadeks kui oodata paremaid ja siis pettuda.
Eile täpsema restruktureerimiskava avalikustanud Merko Ehituse aktsia investoreid täna ei erutanud – kuue tehingu ja tagasihoidliku käibega kaotas väärtpaber oma eilsest sulgemishinnast 1,11%. Kuna turule olid plaanid juba enne teada, ei ole väikese liikumise üle ka midagi imestada.
Teade France Telekomi võimaliku TeliaSonera ostu kohta ei pannud investoreid ka Eesti Telekomi aktsiatega aktiivsemalt kauplema – tavapärasest isegi väiksema käibega kosus telekomiaktsia 1,32%.
Seotud lood
Eesti Telekomi emaettevõte Rootsi
telekomifirma TeliaSonera AB aktsiad tõusid kolme aasta kõrgtasemele pärast
seda, kui selgus, et France Telecom SA uurib võimalust rootslaste firma üle
võtta.
Eesti Telekomi juhatuse esimees Valdo Kalm
avaldas arvamust, et juhul kui France Telekom peaks Telia Sonera üle võtma, ei
pruugi see veel tähendada Eesti Telekomi börsilt lahkumist.
Eesti Pank ennustab selleks aastaks
2protsendist majanduskasvu, järgmiseks aastaks 3protsendist ja ülejärgmiseks
5protsendist kasvu.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.