Eesti Panga president Andres Lipstok ütles
täna Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) Eesti raporti tutvustusel, et riik peab
jätkama range eelarvepoliitikaga.
„Eesti Pank toetab poliitikat, mis hoiab selle aasta eelarve tasakaalus. Järgmisel aastal aga tuleb koostada taas ülejäägiga eelarve, sest praegu kohandumise faasis järele anda oleks vale,“ märkis Lipstok.
Panga president rõhutas taas, et nn pehme maandumise puhul on ülioluline palkade ja tootlikkuse tõusu tasakaal. Selles osas on ka mõningad riskid majanduses taandumas. „Need märgid on peamiselt seotud n-ö buumimisega. Näiteks on selged märgid, et hinnatõus teeninduses pidurdub, inimesed säästavad enam, võlgade kasv on peatunud ja jooksevkonto defitsiit langeb,“ nimetas ta olulisemaid muutusi.
Statistikaameti I kvartali majanduskasvu kommenteerides ütles Lipstok, et see oli oodatust küll mõnevõrra madalam, kuid aasta lõikes peaks Eesti Panga majandusprognoos endiseks jääma. Aprillis ennustas keskpank riigile 2008. aastaks 2% kasvu.
Rahandusminister Ivari Padar peab IMFi raportit heaks ülevaateks, milles on jõutud valitsusega samade järeldusteni. „See näitab, et oleme õigel teel,“ sõnas minister.
Järgmise aasta eelarve kohta ütles Padar, et seni lähtutakse 3,5-4% majanduskasvust. „Peame leidma lahenduse 96 miljardi krooni kulude jaoks. Piirid on olemas, kuid tuleb lahendada olukord, et ühelt poolt kokku hoida ja teiselt poolt riik funktsioneeriks,“ lausus Padar.
Ühe kokkuhoiu võimalusena tõi Padar välja ehitussektori. „Ehitushangete pakkumised on praegu langenud 30-40%. See on hea, kuna saame vähemate võimalustega enam ära teha,“ lisas ta.
Seotud lood
Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) Eesti
visiidi kokkuvõtetest selgub, et suurorganisatsioon ei välista Eesti puhul ka
majanduslangust.
IMF kiitis valitsuse ettepanekut külmutada
valitsussektori palgafond kaheks järgmiseks aastaks ning soovitas seda rakendada
ka valitsussektori teistel tasanditel.
Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) Eestit
väisanud delegatsiooni juht Franciszek Rozwadowski leiab, et tarbijate
kindlustunne võiks tõusta.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.