Kotkasse Mussalo sadamasse toodi rongidega
pühapäeval ja esmaspäeval Venemaalt esimese partiina 4500 m pikkuses torusid
Läänemere gaasijuhtme jaoks, kirjutab Helsinkin Sanomat.
“Jah, rongid on juba siin,” ütles esmaspäeva hommikul Prantuse-Soome ühisfirma Eupec esindaja Franca Harlé. Eupec on gaasitorutoru ehitaja Nord Streami allhankija.
Peamiselt Vene-Saksa Nord Streami kavandatav gaasitoru peaks paiknema 1200 kilomeetri pikkuses mööda Läänemere põhja.
Eupec plaanib alustada tehase ehitustöid märtsis. Läänemere toru keskkonnahinnang aga valmib alles jaanuaris ja seejärel peab veel saama load viielt Läänemere riigilt.
Praegu uuritakse, kas Kotkasse rajatav betoneerimistehas vajab eraldi keskkonnamõjude hinnangut, enne kui antakse ehitusluba. Kagu-Soome keskkonnakeskuse üleminspektor Antti Puhalainen ütleb, et nüüd tehakse kindlaks ka see, kas kattekihitehase ehitamine on osa Läänemere gaasitoru ehitustöödest või mitte.
Torude ladustamisse keskkonnakeskus sekkuda ei või, aga kui luba ei tule, siis on torud vales kohas. Seega ennetab ettevõte oma tegevusega luba omal riisikol.
Torude ladustamisele on Kotka linn 15. mail loa andnud. Samuti on kaebetähtajad juba lõppenud, ütleb linna ehitusinspektor Vesa Yrjönen.
Kotkas betoneeritakse 500kilomeetrine torustik, mis lastitakse laevadele Soome sadamate kaudu ja lastakse vette Viiburi lahe ja Helsingi vahel, ütleb Kotka äritegevuse juht Risto Virtanen. Tema ütluste järgi on ka Hanko sadamasse planeeritud torudele vaheladu, kus väiksemad laevad viivad torusid otseselt toru vette laskmist teostavale alusele.
Läänemere põhja lastava kahe paralleelse torujuhtme kattekihi paigaldustööd kestavad kokku umbes neli aastat. Virtanen pakkus, et toru merre laskmise eest vastutav laev suudab merre lasta umbes 3 kilomeetrit toru ööpäevas ehk siis kokku 1200 kilomeetri pikkuse Läänemere toru paigaldamiseks kuluks umbes 400 ööpäeva.
Kotka linn on Virtaneni sõnade järgi rentinud Eupecile torude ladusamisalad Mussalo sadamas neljaks aastaks. Ettevõttel on võimalus pikendada vajaduse korral üürilepingut. Kattekihitehasel on 50aastane leping. Krunt võidakse kattekihi paigutamise järel võtta kasutusele mingil muul otstarbel.
Esmaspäeval saabus Kotkasse umbes 370 toru ja ülejäänud umbes 1500 toru tuuakse Soome selle suve jooksul.
Torude toomine Kotkasse rikub roheliste erakonna esindaja Heidi Hautala arvates rahvusvahelisi lepinguid. „Gaasitorude enneaegne toomine tähendab praktikas ehitustööde alustamist. See on selgelt konfliktis Espoo lepinguga,“ väitis Hautala. „Espoo lepingu järgi peavad osapooled kindlaks tegema, et keskkonnamõjude hinnang tehakse enne otsuse tegemist asjades, mis on seotud suurte nafta- ja gaasitorudega.“
Seotud lood
Gaasitorude Soome kohale toomisega tahab
Nord Stream kindlustada, et tööde algus ei ole materjalide tarne taga kinni, kui
load ehitustöödeks antakse, kirjutas Heikki Arola eile Helsinkin Sanomates.
Euroopa Parlamendi komitee ütles, et OAO
Gazpromi plaanitud veealune gaasitoru Venemaa ja Saksamaa vahel tekitab
keskkonnale tõsist ohtu, mistõttu võib 12 miljardi dollarine projekt
poliitilise takistuse vastu põrkuda.
Täna Saksamaal esimesel Euroopa-visiidil
viibiv Venemaa president Dmitri Medvedev avaldas koos Saksamaa kantsleri Angela
Merkeliga toetust Läänemere gaasitoru projektile, mida tahavad kahasse valmis
ehitada Gazprom ning Saksamaa ja Hollandi firmad.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.