Tallinna Tehnikaülikoolist välja arenenud
firma Rantelon varustas Eesti sõdurid Iraagis ja Afganistanis raadioseadmete
segajate ehk jammeritega. Nüüd tahab ettevõte jala ka USA kaitsetööstuse ukse
vahele saada.
Ranteloni omanikud, insenerid Andres Taklaja ja Priit Kinks võivad pikalt rääkida antennidest, võimenditest ja filtritest, mida firma suurtele Eesti telekomifirmadele müüb, kirjutas Toivo Tänavsuu oma ajaveebis. Kuid Rantelonil on üks eriline toode, mis on nii salajane, et seda ei mainita isegi firma koduleheküljel – jammer.
Taklaja valib hoolikalt sõnu jammeritest rääkimiseks, sest neid toodetakse eriloa alusel. Seade on looritatud riigisaladusega. Töö käib tellija soovide järgi ning tellijaks on Eesti kaitsevägi riigifirma E-Arsenal vahendusel.
„Me ei istu elevandiluust tornis akadeemilises vabaduses ega genereeri jaantatikalikke ideid, mida me ei suudaks tootjale pähe määrida ja millest me frustratsiooni langeksime. Meie juurde tullakse ideega, misjärel lepime kokku, mida füüsika võimaldab ja mida mitte. Ning kui hind ja tulem rahuldab, teeme seadme valmis,” räägib ta.
Jammer on raadioseadmete segaja, mis näeb välja nagu üks antennidega kast ning mis segab terroristide kurjad plaanid. Jammer kinnitatakse patrullkonvoi autole või võtab sõdur selle väiksema versiooni endale selga.
Seade tekitab turvalise „vihmavarju”: kui kurikael kusagil põõsas autovõtmest, garaaživõtmest või mõnest muust käepärasest päästikuna kasutatavast raadioseadmest pommi plahvatama püüab panna, blokeerib jammer raadiosagedused. Kõmakat ei käi enne, kui konvoi on mööda sõitnud ja segav signal väiksemaks jäänud. Erinevat tüüpi Ranteloni toodetud jammereid on praegu Iraagis ja Afganistanis Eesti sõjameeste käsutuses kümneid.
Ranteloni tsiviilotstarbeline segaja töötab edukalt Rummu vanglas, blokeerides vajalikes kohtades vangide mobiililevi. Seetõttu on ära jäänud seni vangla juhtkonda vaevanud probleem – mobiiltelefonide üle aia viskamine.
Seotud lood
Üha enam levivate küberrünnakute mõjul
tuleb riigikogul täiendada karistusseadustikku punktiga, mis loeb raskemad
arvutikuriteod terrorikuritegudeks, mille eest on ette nähtud pikk
vanglakaristus.
Täna ühines Eesti tuumaterrorismiga
võitlemise ülemaailmse algatusega (Global Initiative to Combat Nuclear
Terrorism).
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.