Seoses tubaka- ja alkoholi aktsiisimäärade
tõusuga juuli alguses, samuti uue märgistusüsteemiga, peavad oktoobri alguseks
olema maha müüdud kõik ilma vastava märgita suitsupakid, vastasel juhul lähevad
need hävitamisele, mis omakorda lööb augu jaemüüjate rahakotti.
Samuti on oht, et seoses aktsiisimäärude tõusuga kasvab Eestis salasigarettide sissevedu.
“Kõige suurem illegaalse sigarettide leviku probleem on Eestis British American Tobacco (BAT) uuringu järgi Ida-Virumaal, kus sigarettide illegaalne osa moodustab 41%. Võimalik, et Schengen avaldab oma mõju edaspidi. Lisaks Venemaale tuuakse salasigarette ka Lätist sisse, Lõuna-Eestis on BATi uuringu järgi salasigarettide osakaal 27%,” märkis Japan Tobacco Internationali korporatiivkommunikatsiooni juht Baltimaades Ramunas Macius.
„Eestis on pea 30-40 kilomeetrit piiri, mida Eesti võimud selles osas ette võtavad, et salasigaretid ei imbuks sisse?“ tõstatas Maucius küsimuse.
Maciuse sõnul on Lätis poole aasta pärast sigarettide hinnad pea 20% odavamad kui Eestis, mistõttu võib ka Lätist salasigarettide sissevedu kasvada. „Eesti võimud konfiskeerisid mullu vaid 6 miljonit illegaalset sigaretti. Leedus oli see protsent tervest illegaalsest kaubandusest 10% ja Lätis 4%,“ märkis Maucius ning lisas, et Eesti liigub Balti riikidest kõige kiiremini, mistõttu on maksumäärade kasv kõige järsem. Näiteks Venemaaga on Eestil pea kümnekordne maksuerinevus.
Leedul oli suurim aastatulu siis, kui aktsiismäärasid polnud veel tõstetud, ehk siis aastatel 2005 ja 2006. Philip Morrise arvutuste järgi kaotas Leedu riigieelarvest seetõttu 2004. aastal 60 miljonit eurot. „Aastal 2007 kaotas Eesti riik illegaalse turu tõttu 395 miljonit krooni potentsiaalset maksutulu tubakatoodetelt. Selle aasta mais Eesti rahandusministeerium tunnistas, et tubakamaksudest on vaid 47% plaanipärased,“ märkis Maucius.
Juuli algusest hakkab kehtima uus tubakaaktsiisi maksumäär ning oktoobri algusest peavad tubakatooted olema märgistatud uute maksumärkidega, sigaretid, mis jäävad selleks ajaks müümata, lähevad hävitamisele ning kahju saavad eelkõige jaemüüjad. „Kuidas nad kõik sigaretid kolme kuuga maha küll müüvad?“ oli Maucius murelik.
Samas alkoholi-ja tubakatoodete aktsiisimäärade tõstmisega vähendab Eesti Mauciuse sõnul legaalset turgu ja suurendab illegaalset. Samuti suurendab see tema sõnul valitsuse tulusid pikemas ja lühemas perspektiivis. „Meie soosiksime maksude tõstmise järk-järgulisemalt. Samuti peaks olema karmim piirikontroll ning riigisiseselt peaks olema rohkem huvi võidelda illegaalse kaubanduse vastu,“ märkis Maucius.
Seotud lood
Maksu- ja tolliameti tollikontrolli
osakonna juhataja Urmas Järgi sõnul võib kolmandatest riikidest üle piiri enda
tarbeks tuua 10 pakki sigarette, Euroopa Liidu siseselt piiranguid
seatud ei ole ning tubaka Eestis edasimüümise näol on tegemist seaduse
rikkumisega.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.