Talvel kirjutas Novaator korduvalt Vaikse
ookeani põhjaosas loksuvast prügisupist, mille suurus ületab USA maismaaosa
kahekordselt.
Nüüd on kaks meest võtnud eesmärgiks purjetada läbi selle prügisupi laevaga, mis kannab nime Junk (rämps) ning mille ehitamiseks on kasutatud 15 000 plastpudelit ning vana väikelennuki Cesna kabiini. Purjeretk sai juuni algul stardi Californiast Long Beachilt ning peaks välja jõudma Hawaiile.
Meresõiduki pardal on USA Algalita mereuuringute fondi uurimisdirektor Marcus Eriksen ja endine ärimees Hawaiilt ning USA rahvusliku ookeanide ja mereadministratsiooni töötaja Joel Paschal. Nende reisi eesmärk on anda maailmale teada ookeanis loksuva plastreostuse ulatusest.
Ookeanis ringihulpiva prügi hulk suureneb pidevalt. Moodsa aja saavutus – plast – püsib aga kaua. Vaikse ookeani prügilasust on leitud plastesemeid, mis on üle poole sajandi vanad.
Väikesed plasttükid imavad endasse kemikaale, näiteks pestitsiid DDTd, mida keskkonnas leidub endiselt väga suurtes kogustes. Mürgised plastitükid jõuavad mereloomade, kalade ja lindude kaudu toiduringesse varem või hiljem ka inimese toidulauale.
Kogu mereretke vältel koguvad mehed ookeanist proove ning koostavad oma vaatluste kohta raporteid.
Seotud lood
Kümme päeva tagasi ilmus Novaatoris palju
vastukaja leidnud lugu Vaiksel ookeanil hulpivatest prügisaartest, mis ületavad
pindalalt Prantsusmaa.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.