Alates 1. jaanuarist 2009 on Saksamaale
tööle oodatud kõrgharidusega spetsialistid Euroopa Liidu uutest
liikmesriikidest. Piiranguid odavtööjõule pikendati aastani 2011.
Vastava otsuse võttis kolmapäeval vastu Saksa valitsuskabinet siseminister Wolfgang Schäuble (CDU) ja tööminister Olaf Scholzi (SPD) ettepanekul. Põhjuseks asjaolu, et Saksa tööturul on üha kasvav puudus spetsialistidest. Senise kava järgi pidi Saksamaa oma tööturu Ida-Euroopale avama 1. maist 2009.
Kõik, kel taskus kõrgkoolidiplom, ja kes leiavad endale Saksamaal töökoha aastapalgaga vähemalt 63 600 eurot, on seega teretulnud. Varem oli palga kohustuslik alampiir 86 400 eurot, lisaks tuli tõestada, et samale kohale pole sobivat Saksa kandidaati. Ja kui varem pidi Saksamaale tööletulnu abikaasa sooritama saksa keele eksami, siis ka seda pole nüüd enam vaja.
Uue seaduse kritiseerijad on veendunud, et tööturu avamisega spetsialistidele Ida-Euroopast ollakse hiljaks jäänud. Väidetavalt on nutikad kõrgharitud poolakad, tšhehhid ja eestlased juba ammu tööl näiteks kas Iirimaal või Suurbritannias, kes avasid oma tööturu juba neli aastat tagasi, ja sealt niipea lahkuda ei kavatse.
Saksamaa ja Austria on ainsad nö vanadest liikmesriikidest, kes pole 1. maiks 2004 Euroopa Liiduga liitunud liikmesriikidele oma tööturgu avanud.
Seotud lood
Saksamaa ülemkohus leidis, et
suitsetamiskeeld teeb ülekohut Saksamaa väikestele baaridele ja lubas ajutiselt
suitsetada baarides ja restoranides, mille pind on alla 75 ruutmeetri.
Saksamaale ei ole oodatud Ida-Euroopa odav
tööjõud enne 2011. aastat. Riigipoolne seisukoht on põhjendatud eelkõige
sellega, et vähema palgaga leppiv immigrant võtab kohalikult elanikult leiva
laualt. Vanadesse Euroopa Liidu maadesse ei ole oodatud ka rumeenlased ja
bulgaarlased.
Hamburgi Finkenwerderi lennujaamakülas on
pidupäev: kohalikust Airbusi tehasest veeres esmaspäeval välja pikisilmi oodatud
esimene A380. Emirates Airline'i lennukiparki kuuluva luksusliku reisilennuki
esimene liinilend stardib reedel Dubaist New Yorki.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.