Käibemaksuseaduse muutmise seadus kaotab
tuleva aasta 1. jaanuarist eluruumide hooldusteenuste käibemaksuvabastuse.
Praegu ootab seaduseelnõu valitsuse heakskiitu.
Kehtiva käibemaksuseaduse järgi kuuluvad eluruumidele osutatavad hooldusteenused käibemaksuvabade teenuste ja kaupade nimekirja.
Eile teatas statistikaamet, et võrreldes eelmise aasta II kvartaliga on eluaseme tarbijahinnaindeks tõusnud 17,3% võrra. Eluaseme kallinemine tulenes nii palgatõusust kui ka pidevalt kerkivast toasooja hinnast.
Hooldusteenuste käibemaksuvabastuse kadumine tähendab aga eluasemeomanikele uut kopsakat hinnatõusu.
Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna maksude talituse juhataja Urmas Koidu sõnul kaob maksuvabastus seetõttu, et käibemaksudirektiiv sellist maksuvabastust ette ei näe. Koidu sõnul on muudatuse eesmärk viia Eesti seadusandlus kooskõlla Euroopa direktiiviga.
"Käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu kohaselt kaob eluruumi hooldusteenuse maksuvabastus, sest käibemaksudirektiiv 2006/112 sellist maksuvabastust ette ei näe,“ märkis ta.
Koidu selgitas, et kehtiva seaduse kohaselt saavad hooldusteenust pakkuvad ettevõtted valida, kas teenust käibemaksuga maksustada või mitte. „Maksuvabastuse korral ei ole sisendkäibemaks mahaarvatav. Seega mõju hinnale sõltub sellest, kui palju on teenuse osutamiseks soetatud käibemaksuga maksustatavaid sisendeid ja kui palju käibemaksuta sisendeid, milleks on peamiselt tööjõu kulu,“ seletas Koidu.
„Näiteks kui kogu sisend on 18% käibemaksuga maksustatav, siis on maksuvaba teenuse sees on ümardatult 15,25% käibemaksukoormust. Sel juhul tõuseb maksukoormus 2,75%. Kui pool sisendist on 18% käibemaksuga ja pool maksuta, on maksuvaba teenuse maksukoormus ümardatult 7,63%. Sel juhul tõuseb maksukoormus ca 10,37%. Kui kogu sisend on ilma käibemaksuta, siis tõuseb teenuse maksukoormus 18%,“ tõi Koidu muutustest näite.
Praktikas sõltub maksuvabastuse kaotamise mõju sellest, kas ja kui palju kasutatakse praegu hooldusteenuse osutamisel maksuvabastust ja kui suur on käibemaksuga sisendite osakaal.
Seotud lood
Valitsus kiitis heaks rahandusminister
Ivari Padari esitatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse,
tubakaseaduse ning alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis tõhustab
maksukogumist.
Statistikaamet teatas, et eluaseme
tarbijahinnaks on tõusnud 17,3% võrra. Groosi Kinnisvara tegevjuht Kaido Groos
ütles, et haldusteenused on aastaga tõusnud 10%.
Seoses miinimumpalga tõusu ja kallineva
kütusega on ka BREM kinnisvarahooldus pakutavaid haldus- ja hooldustariife
tõstnud aasta jooksul 14% võrra.
Euroopa Komisjoni aseesimehe Siim Kallase
sõnul peetakse maksude vähendamist majanduse parandamisel justkui
imerohuks.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.