Majandusministeeriumi andmetel kasvas
elektri- ja elektroonikaseadmete väljavedu 19%, samas ulatus masinate ja
mehaaniliste seadmete väljaveo kasv vaid 2%ni.
"Masinate ja seadmete eksporti lähemalt vaadates on 2008. aasta viie kuuga mahtusid kasvatanud just elektri- ja elektroonikaseadmete väljavedu (kasv 19%). Masinate ja mehaaniliste seadmete eksport, kuhu kuulub ka tööstuse sisseseade, on kasvanud vaid 2%," rääkis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi peaspetsialist Merike Riipinen.
Kogu masinate ja seadmete ekspordist moodustavad elektri- ja elektroonikaseadmed rohkem kui kaks kolmandikku. "Kui varasematel aastatel vedas meie eksporti Elcoteq, siis viimastel aastatel laiendab Eestis pidevalt tootmist ABB, mille tootmismahud ja eksport jätkuvalt kasvavad. Ka kaablitootjatel läheb hästi ja nende eksport samuti suureneb. Seega väide, et masinate ja seadmete eksporti Eestis kasvatab sel aastal tehasesisseseade kolimine teistesse riikidesse, ei ole põhjendatud," kummutas Riipinen kahtlusi.
"Olete nõus, praegusel ajal midagi prognoosida on väga raske," kommenteeris Riipinen samas.
"Kui vaadata masinate ja seadmete ekspordi edasist käekäiku, siis prognooside tegemine on suhteliselt raske. Viie kuu kokkuvõttes on nende ekspordi aastakasv 10%, aga kuude lõikes on kasv olnud ebaühtlane. Kuna 2007. aastal oli masinate ja seadmete eksport võrreldes 2006. aastaga languses, on ka baas madal ja seetõttu on sel aastal oodata positiivseid arenguid," lisas ta.
Seotud lood
Võõrkapitalil töötavate tehaste kolimine
odava tööjõu ning madala maksukoormusega piirkondadesse parandab Eesti
kaubavahetuse bilanssi, kuna paisutab ekspordinumbreid.
Statistikaameti majandusstatistika osakonna
väliskaubandusstatistika talituse juhataja Allan Aron ütles, et lõviosa masinate
ja seadmete ekspordist toob elektroonika allhange.
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan
Parts muutis täna Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS) sõlmitud 2008.
aasta lepingut, millega eraldatakse EASile selleks aastaks eksporditurunduse
toetamiseks esialgu planeeritust üle kahe korra enam vahendeid – 125 miljonit
krooni.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.