Euroopa eluasemeturul liiguvad hinnad
jätkuvalt allapoole. Reitinguagentuuri Standar Poor’s hinnangul on oodata
veel pikka ja rasket langust.
Viimase kaheksa aastaga on Euroopa eluasemeturg läbi teinud korraliku hinnatõusu. Paljudes riikides on hinnad kahekordseks kasvanud, enim kerkisid hinnad Hispaanias, Prantsusmaal, Ühendkuningriigis, Iirimaal ja Rootsis, kirjutas e24.se.
Nüüd aga on tuuled teiselt poolt puhuma hakanud ja hinnad langevad. Ühendkuningriigis on hinnad möödunud aasta augusti tipptasemelt kukkunud 9%, Iirimaal aga 2007. aasta jaanuari kõrgperioodiga võrreldes 12%. Hispaanias langesid käesoleva aasta esimeses kvartalis mullu sama perioodiga võrreldes hinnad 24%.
Allamäge minek jätkub spetsialistide hinnangul veel mitu kvartalit. Sellele aitavad kaasa kõrgemad intressimäärad, pankade karmimad nõuded ja inimeste ostujõu langemine.
Standard Poor’s ennustab oma viimases prognoosis, et Euroopa eluasemeturg saab veel pikalt vatti näha. Kõige hullem on olukord riikides, kus hind enne ka enim tõusis ja kus seetõttu on palju suure laenukoormusega majapidamisi. Langust ennustatakse ka Prantsusmaale, kus hinnad on küll tõusnud, kuid laenukoormus ülemäära suur ei ole.
Suurbritannias on prognoosi kohaselt oodata kokku 25% langust, mis tähendab, et 14% laenuvõtjatest ehk 1,7 miljonit inimest peavad tagasi maksma kodulaenu, mis ületab nende kodu väärtust. Kui pere sellises olukorras kodu müüma on sunnitud, muutub olukord nende jaoks väga raskeks.
Reitinguagentuuri peaanalüütik Jean-Michel Six märkis, et langus on võrreldav 1990ndatel toimunuga, tõdedes, et praegune langus on siiski järsem ja tuleb inimestele ilmselt raskem kui toona.
Hispaanias toob hinnalangus kaasa töötuse kasvu ehitussektoris ning väiksema majanduskasvu. Iirimaal kukuvad hinnad S P hinnangul kogu selle aasta vältel, jõudes aasta lõpuks kõrgperioodist 20% madalamale tasemele.
Seotud lood
Dv.ee kirjutab, et spetsialistide hinnangul kukub kinnisvaraturg
veel 20-30% ja kõige valusama löögi saavad sellest SEB Pank ning
Swedbank.
Kinnisvara hinnalangus mõjub hästi nii
ostjatele kui müüjatele, arvab rootslasest maakler Lasse Eneland, tuues selleks
välja rea põhjuseid.
Kinnisvaratehingute maht kahanes teises
kvartalis aastavõrdluses 38 protsenti.
Suurbritannias jätkasid majade hinnad
juulis langust, näidates suurimat üheaastast langust alates kinnisvaraturu
kokkukukkumisest 1990 aastate alguses
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.