Suurbritannias jätkasid majade hinnad
juulis langust, näidates suurimat üheaastast langust alates kinnisvaraturu
kokkukukkumisest 1990 aastate alguses
Keskmine elamu maksab Ühendkuningriigis praegu 169 316 naela (3,4 miljonit krooni), olles langenud aastaga peaaegu 15 000 naela (ligi 300 000 krooni) võrra ehk 8,1% ning on praegu tagasi 2006. aasta tasemel, kirjutas The Guardian.
Viimasel ajal on müüdavate majade hulk kahanenud rekordväikeseks, kuna müüjad ei soovi eriti vastu võtta madalamaid pakkumisi. Sellise kokkukuivamise võib põhjustada ka pakutava laenuraha vähenemine. Paljud võimalikud ostjad ootavad hindade edasist langust või nad ei saa laenu, seda just eriti esmakordsete ostjate puhul.
Lootuskiireks jääb, et kehvemad majandusnäitajad ei soodusta intresside tõusu ning see omarkoda suruks allapoole pakutavate laenude intresse, turgutades seeläbi kinnisvaraturgu. Samas ei toimuks taoline protsess päevapealt, vaid alles mitme aasta jooksul ning ka see ei pruugiks mõjuda, sest isegi kui intressid alanevad, soovivad laenajad ikkagi üsna suurt omaosalust, mis on paljudele ostjatele takistuseks.
Samas kui hinnad langevad edasi, on need praegu ikka veel 11 000 naela (218 382 krooni) suuremad kui kolm aastat tagasi. See hindade langus on halb uudis neile laenajatele, kes võtsid omal ajal suure laenu ning nüüdseks on nende kinnisvara hind langenud allapoole laenu väärtust. Praegu oli ainult 0,6% kodu omanikest rohkem võlgu, kui nende maja väärt oli, aga iga 1% hinna languse kohta suureneb see arv 60000-180000 inimese võrra.
Tõenäoliselt langevad majade hinnad veel 15% sellel aastal ja 12% järgmisel ning 2010 aasta esimeseks pooleks ennustas ta keskmiseks maja hinnaks 129386 naela (2568687 krooni).
Seotud lood
Suurbritannias on kodu keskmine hind
kukkunud Inglismaa suurima hüpoteeklaenu pakkuja Halifaxi andmetel sellisele
tasemele, mida pole nähtud alates 2004. aasta augustist.
Dv.ee kirjutab, et spetsialistide hinnangul kukub kinnisvaraturg
veel 20-30% ja kõige valusama löögi saavad sellest SEB Pank ning
Swedbank.
Ei ole palju aega möödunud sellest, kui
Suurbritannias oli Northern Rocki pangapaanika, kus hoiustajad seisid pangauste
taga sabas, et võtta välja hoiustatud raha. Vahepealsed ajad on olnud rasked,
kuid ilma eriliste üllatusteta. Seda kuni käesoleva nädalalani.
Suurbritannia kinnisvara hinnad kukkusid
mais Inglismaa suurima hüpoteeklaenu pakkuja Halifaxi raporti andmetel 2,4%.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.