Kuigi erakordselt ilus esmaspäev, mil kõik
peamised aktsiaturud rühkisid ülespoole, mõjutas meie kodubörsi suhteliselt
vähe, jätkub siiski ka siin ettevõtteid, kuhu oleks kasulik investeerida.
Küsimuse peale, kas selle nädala algust elevustanud plussmärgid maailma aktsiaturgudel võiksid ka Tallinna börsi lõpuks tõusule viia, vastas Hansapanga maakler Andres Suimets, kaunis konkreetselt, pidades esmaspäevast buumi pigem üldiseks ajutiseks eufooriaks.
“Euroopa turg käitub ikka USA järgi, see on täitsa tavaline,” lisas ta. Siiski võiks oodata väiksemaid muutuseid, sest tekib juurde vaba raha, mida investeerima hakatakse, ning selle kaudu võiks Balti turulgi aktiivsus ja investeeringute maht kasvada.
“Kaks emotsiooni, mis mõjutavad investeerimist, on hirm ja ahnus,” lausus Suimets ning kuna rõõmsad börsimeeleolud vähendavad hirmu ja suurendavad ahnust ning samal ajal kasvavad likviidsus ja vaba raha, on oodata sisseostudele tagasi ka suuremaid investoreid. Lisaks suurtele maailma börsidele on ostlejaid oodata ka Tallinna börsile. Siiski ootab ta kindlamat tõusu ja paremuse poole pöördumist 2009. aasta teisel poolel, mis Suimetsa sõnul on valdav hinnang väärtpaberitega kauplejate seas.
Mõju Tallinna börsile jääb väheseks
Sarnaselt Suimetsaga hindasid Trigon Capitali fondijuht Heiti Riisberg ja maakler Silver Laadoga globaalsete sündmuste mõju Tallinna börsile väikeseks ning vaatamata kergendusele, mille üldine tõusumeeleolu tõi, majandusolukorda see siiski oluliselt ei mõjuta.
Kuid ka praegu on meie kodubörsil Riisbergi sõnul väga atraktiivseid ettevõtteid (vt kõrvalolevast tabelist “Kuhu praegu investeerida?”).
Portaali Tark Investor asutaja ja investor Kristjan Lepik oli börsi liikumiste suhtes veidi leebemal seisukohal. Ta pidas lühiajaliselt oluliseks lähipäevade globaalseid reaktsioone .
“Kui suudaks sel nädalal positiivsust hoida, on võimalus ka edasiseks kosumiseks.” Lepik märkis, et on viimasel ajal tähele pannud Tallinna börsi aina suuremat seotust maailma börsidega, millest võiks välja lugeda, et juhul kui globaalsetel börsidel suudetakse tugevust hoida, võiks see kodumaistki toetada. Siiski on aktsiate liikumine tugevalt seotud majanduse üldise seisundiga ja selle jahenemise ulatusega ning börsi põhja ootab ta järgmise aasta teise poolde.
Tänavu paremad võimalused investeerimiseks
“Täna on palju paremad investeerimisvõimalused kui aasta tagasi,” nentis Lepik ja lisas, et vaatamata langustrendi jätkumisele siiski mõned huvitavamad sektorid, kuhu oma raha võiks paigutada.
Globaalselt võiks need olla ravimi- ja toiduainetööstus, eelkõige esmatarbekaubad, mis ei ole majanduse käekäigust väga sõltuvad.
Lepik mainis üht USA börsil kauplevat Iisraeli päritolu ravimitootjat Teva Pharmaceutical Industries Ltd, mille laienemisplaanid näevad ette käibe kahekordistamist aastaks 2012, mis tarkinvestor.ee-le tuginedes on küll kaunis ambitsioonikas, kuid siiski reaalne eesmärk.
Kui heita pilk Tallinna börsile, on Lepiku sõnul atraktiivseks muutunud ASi Tallinna Vesi aktsia – head ettevõtted on väga odavaks müüdud.
“Seega praegu peaks investorid rohkem silmad lahti hoidma kui aasta tagasi, kui hinnad olid suhteliselt kõrged,” märkis Lepik.
Seotud lood
Ühendriikide aktsiad tõusid kui investorid
napsasid endale viimase 18 kuu odavaimal tasemel olevaid energiaaktsiaid. Samuti
viisid FedEx`i ennustatust paremad tulemused ka tööstusfirmad tõusule.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.