Kümme maailma suurimat panka panevad kokku
70 miljardit dollarit, et pehmendada võimalikku tagasilööki nurjunud katsetest
päästa investeerimispanka Lehman Brothers.
Kümme panka - Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Merrilly Lynch, Morgan Stanley ja UBS – lubasid kokku panna 70 miljardit dollarit, mis sisuliselt kujutab endast ühist kindlustussüsteemi. Igal pangal on võimalus fondist kuni kolmandiku ulatuses laenu saada – seega ca 23 miljardit dollarit.
Ühisavalduses teatasid pangad, et fondi eesmärk on tagada likviidsus ning vähendada turu heitlikkust tänases „erakorralises keskkonnas“. Samuti lubati ühiselt leida lahendus Lehmani derivatiivide avatud positsioonidele.
Lisaks teatas USA keskpank, et leevendab ajutiselt laenutingimusi ning võtab investeerimispankadelt laenutagatiseks nii aktsiaid kui laenulepinguid.
USA väärtpaberituru järelevalvekomisjon SEC tegi avalduse, kus lubab tagada Lehmani tegevuse järkjärgulise lõpetamise koostöös panga rahvusvaheliste partneritega.
USA rahandusminister Hank Paulson ütles, et kõik need koordineeritud abinõud „on kriitilise tähtsusega likviidsete toimivate turgude tagamiseks ning laenuturul võimalike hirmude ennetamiseks“, vahendas Financial Times.
Samas usuvad USA ametivõimud, et need jõulised sammud aitavad turge heal juhul vaigistada, mitte aga tormi ära hoida, mis võib lõõtsuda veel mitu päeva.
Seotud lood
Hansa investeerimisfondide strateeg Pertti
Rahnel ütles investeerimispanga Brother Lehmani võimalikku pankrotti
kommenteerides, et ilmselt näeme peagi veelgi kiiremat USA majanduse
aeglustumist.
USA suuruselt neljas investeerimispank
Lehman Brothers oli sunnitud halbadest kinnisvaralaenudest alanud kriisis alla
vanduma ning palus pankrotikaitset.
USA keskpank Föderaalreserv laiendab laenu
andmisel tagatiste ringi, hakates ka aktsiate tagatisel laenu andma, vahendas
Bloomberg.
USA finantssüsteem raputati pühapäeval
juurteni läbi, kirjutab täna hommikul Wall Street Journal – investeerimispanka
Lehman Brothers ootab tõenäoliselt likvideerimine ning Merrill Lynch „leidis
varju“ 44 miljardi dollarilises ülevõtutehingus Bank of America hõlma all.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.