Euroopa Kohtu otsuse kohaselt võivad
turguvalitsevad ravimifirmad keelduda hulgimüüjate selliste tellimuste
täitmisest, mis väljuvad tavapärase raamidest.
Euroopa Kohus tegi eile konkurentsiõiguse valdkonnas kauaoodatud otsuse, millega selgitas, mis tingimustel võivad turguvalitsevad ravimifirmad piirata hulgimüüjatel madalama hinnatasemega riigist ostetud ravimite turustamist kõrgema hinnatasemega riikides.
Euroopa institutsioonid on alati maksimaalselt toetanud erinevate toodete paralleelse ekspordi võimalusi, kuna tootjate ametlikest turustuskanalitest väljajäävate ettevõtjate tegevus suurendab kõrge hinnatasemega riikides pakkujate arvu ning alandab sellega hindasid. Samas on ravimisektor tugevasti riiklikult reguleeritud, ravimite hinnad on riigi kontrolli all ning seetõttu on juba mõnda aega vaieldud, kas ravimisektori puhul võiks lubada paralleelsete mitteametlike tarnijate tegutsemise piiramist.
Kohus tegi otsuse Kreekas tegutseva GlaxoSmithKline AEVE tegevuse peale hulgimüüjate poolt esitatud kaebuse alusel algatatud menetluses. GlaxoSmithKline AEVE lõpetas 2000. aastal Kreeka hulgimüüjatele teatud ravimite tarnimise, kuna vastavad hulgimüüjad ostsid ravimeid eesmärgiga eksportida need teistesse EL liikmesriikidesse. Hulgimüüjad väitsid, et GlaxoSmithKline kuritarvitas oma turguvalitsevat seisundit. GlaxoSmithKline väitis, et ravimisektoris ei tööta tavapärased konkurentsireeglid, kuna riiklike regulatsioonide tõttu ei toimi normaalsed konkurentsitingimused. Ravimite paralleelne kaubandus vähendab ravimifirmade kasumit, mida võiks investeerida uute ravimite väljatöötamisse ning lõpptarbijad ei võida selliste hulgimüüjate tegevusest, kuna hinnaerinevuste kasu panevad oma tasku eelkõige vahendajad.
Euroopa Kohus leidis, et turguvalitsev ravimifirma ei tohi keelduda täitmast oma olemasolevate hulgimüüjate tavapäraseid tellimusi. Kohus selgitas, et ravimite paralleelne eksport madala hinnatasemega riikidest kõrgema hinnatasemega riikidesse avab ostjatele täiendava tarneallika ning toob sellega kaasa soovitud konkurentsi tihenemise. Ravimihindade riiklik reguleerimine ei välista täielikult hinna kujunemist nõudmise-pakkumise reegli tulemusel.
Kokkuvõttes leidis Euroopa Kohus, et turguvalitsevad ravimifirmad võivad keelduda selliste tellimuste täitmisest, mis väljuvad tavapärase raamidest. Tavapärasuse hindamisel tuleb arvesse võtta, millised on ravimifirma ja hulgimüüja varasemad suhted ning kui suur on tellimus võrrelduna konkreetse liikmesriigi turu vajadustega. Võib eeldada, et turguvalitseval ravimifirmal oleks lubatav keelduda ravimite tarnimisest oma vanale lepingupartnerile, kui soovitav kogus ületab oluliselt varasemaid mahtusid ja vastav maht on oluliselt suurem koduturul vajaminevatest ravimite hulgast. Euroopa Kohtu otsusest võib ka välja lugeda, et juhul, kui turguvalitsev ravimifirma on juba varasemalt tarninud suuri koguseid hulgimüüjale, kes müüb neid edasi teistes liikmesriikides, siis selliste juba varem tavapäraseks kujunenud tarnete lõpetamine ei ole lubatud.
Autor: Elo Tamm
Seotud lood
Luksemburgis asuv Euroopa Kohus otsustas
täna, et Läti ehitusfirmale Laval Partneri Rootsis blokaadi korraldanud
ametiühingud läksid oma tegevuses liiale.
Egeeni juht Kalev Kask rääkis intervjuus,
et ravimifirmade peamine eesmärk on hoida inimesi pidevalt mingi ravimi
tarbijana ja ravimeid välja töötades lähtutakse eelkõige põdejate arvust ehk
kellele saaks seda pärast müüma hakata.
Euroopa kohus otsustas eile, et Euroopa
Liidu liikmete internetiteenuse pakkujad ei pea avalikustama ja jagama infot
nende inimeste kohta, kes internetist autoriõigustega kaitstud materjale alla
laevad ja jagavad.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.