USAs Wall Streeti päästmiseks kavandatav
päästeplaan 700 miljardit dollarit on nii suur summa, et selle summa
suurusjärgust on tavainimesel raske aru saada. LiveScience püüdis selle summa
USA oludes konteksti asetada.
USA kosmoseagentuuri NASA 2009. aasta eelarve eest tuleb kosmosesse läkitada mitmeid missioone, hoida töös kosmoseteleskoope ja Marsil töötavaid roboteid. NASA avalike suhete ja meediaosakond on nii suur, et jätab suure osa Ameerika suurkorporatsioone häbisse. Kosmoseagentuuri aastaeelarve on 17,6 miljardit dollarit, ehk 2,5 protsenti päästeplaani summast.
USA rahvusliku teadusfondi aastaeelarve on 6,06 miljardit dollarit. Selle eest rahastatakse enam kui 1900 USA ülikoolis ja teadusasutuses teadusuuringuid väga paljudes valdkondades alates astronoomiast, keemiast ja lõpetades nanotehnoloogia ja materjaliteadustega.
Seega tuleb päästeplaani summa suurusest aru saamiseks vaadata palju suuremate kuluartiklite peale, näiteks USA kaitsekulutusi.
Alates 2003. aastast kuni 2009. rahandusaasta lõpuni on USA Kongress andnud heakskiidu Iraagis toimuvate operatsioonide rahastamiseks eraldada 606 miljardit dollarit. 2008. aasta USA kaitsekulutused on 481,4 miljardit dollarit.
USA sotsiaalvaldkonna eelarve on aastas 608 miljardit dollarit.
Paljud analüütikud on viidanud, et Wall Streeti päästeplaani kinnimaksmine jääb üksnes USA maksumaksja õlule.
USA rahvaarv on praegu umbes 305 miljonit. Igaüks peaks välja käima 2300 dollarit, et 700 miljardit kokku saaks. Kui iga ameeriklane, kaasaarvatud lapsed, maksaks päevas ühe dollari, kuluks summa tagasimaksmiseks üle kuue aasta.
Samas tundub 700 miljardit USA 9 triljoni dollari suuruse võlakoormaga võrreldes üsna väike summa. Iga ameeriklase kohta on võlg 31 642 dollarit.
Ameerikas enimteeniv pesapallur Alex Rodriguez, kelle aastateenistus on 28 miljonit dollarit, peaks selle raha tagasiteenimiseks üksinda rassima 25 000 aastat.
Äsja avaldas Forbes tänavuse rikkurite edetabeli. Selle nimekirja 400 esimest peaks pea kogu oma varanduse kokku panema (kokku on see 1,57 triljonit), et päästeplaan kinni maksta.
Seotud lood
USA rahandusministeerium plaanib kasutada
oma 700 miljardi dollari suurust abipaketti, et osta osalust ka
muudes ettevõtetes peale pankade.
Hetkel arutatakse USA esindajatekojas
700 miljardi dollari suuruse finantskriisi päästeplaani üle ning praeguseks
paistab, et plaan saab jah-sõna.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.