Maailma Majandusfoorumi värske raporti
kohaselt on Eesti maailma riikide konkurentsivõime pingereas 32. kohal, 2007.
aastaga võrreldes on Eesti langenud viis kohta.
Positiivne on asjaolu, et Eesti on jätkuvalt Euroopa Liidu uutest liikmesriikidest esimene. Maailma kõige konkurentsivõimelisem riik on jätkuvalt Ameerika Ühendriigid, kellele järgnevad Šveits, Taani, Rootsi, Singapur ja Soome.
„Siiani paistis Eesti silma eelkõige heade makromajanduslike näitajate poolest,“ ütles raporti esitlusel Eesti Arengufondi seirejuht Kitty Kubo. Kuna need näitajad on Eestis viimase aastaga oluliselt halvenenud, on see mõjutanud ka kohta pingereas, lisas ta. Eelkõige on ettevõtete konkurentsivõimet pärssimas kiirelt kasvanud inflatsioon. „Samas ei ole teised konkurentsivõime tegurid oluliselt paranenud,“ lisas Kubo.
Kubo sõnul liikus pingereas kõige enam üles Singapur, Holland ja Kanada. Tabeli esinelik on sama, kuna USA finantskriisi tulemused ei ole uuringusse veel jõudnud.
Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnul oleme endiselt Balti riikidest kõige paremal positsioonil ja arengutasemelt natuke kaugemale jõudnud, kuid Läti ja Leedu püsivad siiski väikese vahega meil kannul.
Maailma Majandusfoorumi raportit antakse välja alates 1979. aastast ning Eesti on selles hõlmatud alates 2001. aastast. Kokku reastab raport erinevate majandusnäitajate alusel 134 riiki. Raporti koostamisel võetakse arvesse 1/3 statistikat ja 2/3 kujuneb ettevõtjate küsitlemise baasil. Eesti ettevõtjate seas viis raporti tarbeks andmeid kogudes küsitluse läbi Konjunktuuriinstituut selle aasta kevadel.
Seotud lood
Konjunktuuriinstituudi direktor Marje
Josing rääkis Maailma Majandusfoorumi värske raporti tutvustusel, et Eesti asub
geograafiliselt lähedal kõrge konkurentsivõimega riikidele, mis tähendab, et ka
välisinvesteeringud tulevad kõrge konkurentsivõimega riikidest.
Eesti kaubandus ja tööstuskoja peadirektor
Siim Raie ütles, et maailmamajanduses täna ei ole veel paranemise märke näha.
JPF Holdings OÜ suuromanik Jaan Pillesaar
ütles Maailma Majandusfoorumi värske raporti alusel koostatus konkurentsivõime
pingerida kommenteerides, et kõiges keskmine olla on riigile ohtlik, sest
keskmine riik ei tõmba ligi ärimehi.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.