Eesti kaubandus ja tööstuskoja peadirektor
Siim Raie ütles, et maailmamajanduses täna ei ole veel paranemise märke näha.
„II kvartali Euroopa Liidu statistika näitab vastupidist ja kui rääkida seni väga edukate riikide kolleegidega Soomest või Iirimaalt, siis ka nemad, kes on harjunud aastatepikkuse majanduskasvuga, on probleemide eest, sest globaalsed probleemid mõjutavad meid kõikki,“ ütles Raie aripaev.ee-le kommenteerides maailma majandusfoorumi raporti alusel kokku pandud 134 riigist koosnevat konkurentsivõime pingerida, kus Eesti, kukkudes sel aastal viis kohta platseerus 32 kohale.
Eesti pälvis Siim Raie arvates 32. kohta riikide konkurentsivõime edetabelis inflatsioonist ja aeglustuvast majanduskasvust tingituna. „Ma arvan, et see nüüd üleliia suur tragöödia ei ole, et konkurentsivõime edetabelis on Eesti veidi kukkunud. Selle tabeli koostamiseks kasutatakse erinevaid mõõdikuid, kui vaatame siin 2007. aastat, mis vaieldamatult oli jahtumise aasta Eestile. Tõenäoliselt kiire inflatsioon ja aeglustuv majanduskasv on need, mis meid puht tehniliselt mõnedest teistest riikidest tahapoole või meie harjumuspärasest kohast taha poole jätsid,“ ütles Raie aripaev.ee-le.
Tema sõnul ei ole Eesti makromajanduslikud tingimused oluliselt halvenenud. Kui vaadata konkurentsivõime ja selle faktoreid nagu üldine avatus, siis Raie sõnul Eesti aastaga suletumaks küll muutunud ei ole. Veel tõi ta välja hariduse, mille arengud aasta jooksul on olnud samuti positiivsed. „Võib öelda, et Eesti haridussüsteem on õiges suunas minemas ja noored on konkurentsivõimelised. Me peame riigina väga palju tegelema stabiilse või pidevalt heade näitajate tagamisega, et meie koht seal riikide edetabelis säiliks,“ soovitas kaubandus-tööstuskoja peadirektor.
Arenguruumi Eestil aga ühiskonna üldise ettevõtlikkuse koha pealt on ning selle olulisust riigi konkurentsivõime kujundamisel Raie ka rõhutas.
„Ma arvan, et see Eesti liikumine edetabelis ei sõltu ainult Eestist. Väga palju oleneb ka sellest, kuidas teistel riikidel läheb,“ arutles Raie järgmise aasta võimaliku positisooni üle
Raportit antakse välja alates 1979. aastast ning Eesti on selles hõlmatud alates 2001. aastast. Kokku reastab raport erinevate majandusnäitajate alusel 134 riiki. Raporti koostamisel võetakse arvesse 1/3 statistikat ja 2/3 kujuneb ettevõtjate küsitlemise baasil. Eesti ettevõtjate seas viis raporti tarbeks andmeid kogudes küsitluse läbi konjunktuuriinstituut selle aasta kevadel.
Seotud lood
Konjunktuuriinstituudi direktor Marje
Josing rääkis Maailma Majandusfoorumi värske raporti tutvustusel, et Eesti asub
geograafiliselt lähedal kõrge konkurentsivõimega riikidele, mis tähendab, et ka
välisinvesteeringud tulevad kõrge konkurentsivõimega riikidest.
Maailma Majandusfoorumi värske raporti
kohaselt on Eesti maailma riikide konkurentsivõime pingereas 32. kohal, 2007.
aastaga võrreldes on Eesti langenud viis kohta.
JPF Holdings OÜ suuromanik Jaan Pillesaar
ütles Maailma Majandusfoorumi värske raporti alusel koostatus konkurentsivõime
pingerida kommenteerides, et kõiges keskmine olla on riigile ohtlik, sest
keskmine riik ei tõmba ligi ärimehi.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.