Ühendriikide aktsiad langesid kuuendat
päeva järjest peale seda kui rahandusminister Henry Paulson ütles, et osa panku
võib veel läbi kukkuda ning pretsedenditud ülemaailmsed intressimäära
vähendamised ei ole pannud investoreid veenduma, et majandus pääseb langusest.
Bank of America kukkus 7,7% peale seda kui müüs kapitali hankimiseks soodushinnaga aktsiaid. Ühendriikide suurim alumiiniumitootja Alcoa langes 13% kui krediidikriisist põhjustatud tootmise vähenemine vähendas ka firma tulusid analüütikute ennustatud tasemest madalamaks, kirjutas Bloomberg.
Venemaa, Indoneesia, Ukraina ja Rumeenia sulgesid oma börsid ning Brasiilia põhiindeks langes viimase kahe aasta madalaimale tasemele, nende tärkavate turgude jaoks vähemalt viimase kahe aastakümne kõige kehvemal nädalal.
“Sellise volatiilsusega turg peegeldab fakti, et inimesed on ebakindlad selles suhtes, kuidas finantskriis mõjutab majandust,” ütles JPMorgan Fundsi peamine turustrateeg David Kelly.
Standard Poor`s 500 kõikus täna kasvu ja kahanemise vahel kuid lõpetas siiski päeva 1,2% suuruse langusega 984,18 punkti juures, mis on indeksi madalaimaks tasemeks alates 2003. aasta augustist. Dow Jones langes 2,1% 9252,85 punktini. Nasdaq vähenes 0,8% võrra 1740,33 punktini. Iga kahe tõusnud aktsia kohta langes NewYorki börsil 5 aktsiat.
Üheks tõusujoones liikuvaks aktsiaks oli täna maailma suurim seemnete tootja Monsanto, mis rallis 9,8%, kuna talunikud ei ole krediidikriisist puudutatud ning firma ootab järgmine aasta kõrgemat kasumite seoses umbrohutõrjega ja geneetiliselt muundatud seemnete müügiga.
S P 500 kuuepäevane järjestikune langus on pikim alates 2002. aastast. Näidiku 15% suurune kukkumine alates 30. septembrist oli kõigi aegade järsemate langustega võrreldes kolmas. Veel suuremad järjestikused viiepäevased langused toimusid 1932. aastal.
Ühendriikide võlakirjad langesid peale seda kui rahandusministeerium müüs 66 miljardi dollari väärtuses võlakirju, et kergendada valitsuse väärtpaberite olukorda.
Euroopa aktsiad langesid, saates Dow Jones Stoxx 600 indeksi suurimasse kolmepäevasesse langusse alates 1987. aastast. Dollar nõrgenes euro vastu.
Maailma suurimad keskpangad vähendasid täna laenamiskulusid peale seda kui krediidikriis levis Ühendriikidest välja ajades laenamiskulud üles ja sundis Euroopa riikide ja Ühendriikide valitsusi pankadele appi minema. Föderaalreserv vähendas oma põhiintressimäära 0,5% võrra 1,5% peale ning Euroopa Keskpank tegi sama, tuues intressimäära 3,75 punktini teatades, et hakkab oksjonitel pankadele raha laenama selle intressiga. Samuti teatasid keskpankade juhid, et võimatud ei ole ka edasised intresside alandamised.
Seotud lood
Kogu selle nädala olen kokku lugenudi
miljardeid, mis Tallinna börsil päevas haihtub. Ei pääsenud sellest tänagi.
Selle nädala kolme kauplemispäevaga on börsilt haihtunud viis miljardit krooni
investorite ja börsiettevõtete suuromanike vara.
Helsingi ja Stockholmi börsid
alustasid tänast kauplemispäeva kuue-seitsmeprotsendilise
langusega.
Ehkki eile mingit eriliselt vastikut
üllatust ei tulnud, kukkusid USA aktsiaturud ikkagi viie aasta madalaimale
tasemele. Selle põhjuseks on lihtsalt paanika, kirjutas The New York Times.
Riia ja Vilniuse börsid olid täna
keskpäevaks kukkunud üle kaheksa protsendi.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.