Reitinguagentuur Moody’s kärpis reedel nii
Rootsis tegutseva Swedbanki kui Hansapanga, nimevahetuse järel samuti Swedbanki
reitinguid.
Moody’s alandas Swedbanki finantstugevuse reitingut (BFSR) tasemelt B- tasemele C+ ning pikaajalise hoiuse reitingut tasemelt Aa2 tasemele Aa3. Reitingu väljavaade jääb negatiivseks, mis võib tähendada, et reiting langeb veelgi. Panga allutatud laenude ja eelisaktsiate reitingut langetati samuti ühe pügala võrra.
Moody’s langetas ka Hansapanga finantstugevuse reitingut tasemelt C tasemele C- ning pikaajalist kohaliku valuuta deposiidireitingut tasemelt Aa3 tasemele A1. Ka Hansapangal langetati pügala võrra allutatud laenude reitingut. Kõik reitinguväljavaated on negatiivsed.
Reitingu alandamise põhjus on Balti riikide kiiresti halvenev majandusolukord. Ehkki suur osa Swedbanki tulust ja laenudest on seotud Rootsiga, on Balti riikide osa viimastel aastatel kiiresti kasvanud, moodustades pea kolmandiku grupi kasumist ja 16% laenudest.
Lisaks leiab Moody’s, et praegu finantsturgudel valitsevas raskes olukorras võivad Swedbanki refinantseerimise riskid kasvada, kuna pank sõltub suhteliselt palju laenurahast. Kolmandik tänastest laenudest on lühiajalised. Siiski möönab Moody’s, et likviidsuse tagamiseks on pangal tugevad puhvrid.
„Swedbanki kasumid ja varade kvaliteet kannatavad Balti riikide majanduse järsust langusest, millele lisandub Rootsi majanduskasvu aeglane pidurdumine ning kõrgemad finantseerimiskulud,“ ütles Antonella Pisani, Moody's Financial Institutions Group asepresident ja vanemanalüütik. Moody’se hinnangul on Swedbanki kapitalisatsioon sarnase reitinguga teiste pankadega võrreldes vaevalt piisav, kuna Balti riikide tõttu on Swedbanki riskid suuremad.
Hansapanga reitingu langetamist põhjendab Moody’s murega panga varade kvaliteedi pärast kiiresti halvenevas majandusolukorras. Balti riikide majanduskasv aeglustus märkimisväärselt juba enne ülemaailmse finantskriisi teravnemist. „Rasked laenutingimused välisturul ja maailmamajanduse kasvu aeglustumine muudavad majanduse kohanemisperioodi järsemaks ja pikemaks kui Moody’s algselt prognoosis,“ ütles Kimmo Rama, Moody's Financial Institutions Group asepresident ja vanemanalüütik.
Aeglustuva majanduskasvu mõju on näha Hansapanga viivislaenude osakaalu kasvus juuni lõpuks 1,15%le kogu portfellist 0,51 protsendilt 2007. a lõpus, märgib Moody’s. Agentuur usub, et laenu tagasimaksetega tekib probleeme nii eraisikutel kui ettevõtetel, mis mõjutavad negatiivselt Hansapanga varade väärtust.
Moody’s märgib, et Hansapank on muutunud finantseerimise osas järjest enam emapangast sõltuvaks.
Negatiivset reitinguväljavaadet põhjendab Moody’s Balti riikide majandusolukorra võimaliku halvenemisega, mis vähendab Hansapanga varade väärtust. Samuti teeb agentuurile muret suur kinnisvarasektorisse antud laenude osakaal.
Seotud lood
Täna Rootsi Swedbanki reitingut kärpinud
agentuur Moody’s langetas ka Hansapanga reitingut.
Agentuur Moody’s langetas täna Rootsi
Swedbanki pikaajalise hoiuse reitingu tasemelt Aa3 tasemele A1 ning
finantstugevuse reitingu (BFSR) tasemelt C+ tasemele C-. Reitingu väljavaade
jääb negatiivseks, mis võib tähendada, et reiting langeb veelgi.
Reitinguagentuur S P alandas Swedbanki
pikaajaliste võlakohustuste reitingut tasemelt A+ tasemele A.
Reitinguagentuur Moody’s teatas eile, et
muudab SEB panga finantstugevuse reitingu (BFSR) ja pikaajaliste kohustuste
reitingu väljavaate stabiilselt negatiivseks.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.