Islami finantssüsteem, mis nõuab majanduses
suuremat distsipliini ja seob laenukasvu reaalmajanduse kasvuga, suudab
minimeerida finantskriiside esinemist ja nende raskust, kinnitas tunnustatud
Saudi Araabia majandusteadlane.
Islamic Development Banki juures asuva uurimisinstituudi nõunik Umer Chapra avaldas oma mõtteid väljaandes Arab News. Chapra hindas maailma tuletisinstrumentide turu mahuks 600 triljonit dollarit (600 000 000 000 000) ehk üle kümne korra maailma majanduse suurusest rohkem. "Pole ime, et George Soros kirjeldas derivatiive kui vesinikupomme ning Warren Buffett nimetas neid finants-massihävitusrelvadeks."
Praegusest finantskriisist: "On olemas kartus, et see võib olla vaid jäämäe tipp. Tuleb palju enamat, kui kriis levib edasi ja viib krediitkaardiinstitutsioonide, ettevõtete, finantsinstrumentidega kauplejate kokkuvarisemisele." Chapra soovitas tungivalt moslemitel luua tõeliselt islamil põhinev korralikult kontrollitav finantssüsteem ning lisas, et sellised põhimõtted võiksid olla atraktiivsed ülevõtmiseks ka teistele. Süsteem ei luba kohustuste tekkimist lihtsalt otsese laenamise-laenuvõtmisega. See nõuab kohustuse tekkimiseks reaalse vara müüki või rentimist. Soovitatavate ja lubatud tehingute nimetused on murabaha, ijara, salam, istisna ja sukuk. "Müüdav väärtus peab olema reaalne, mitte kujutletav või abstraktne, müüja peab omama ja valdama müüdavat või renditavat vara, tehing peab olema tegelik tõelise sooviga vara üle anda ja vastu võtta. Samuti ei tohi võlgu müüa ning sellega vastutust kellelegi teisele üle anda."
Võimatus võlgu edasi müüa paneb tehingu tegemisel kreeditori riske hoolikamalt hindama.
Chapra sõnul välistaks süsteem enamiku spekulatiivsetest tehingutest. "Finantseerimise ulatuse kasv saaks kaasas käia reaalmajanduse kasvuga."
Pankade ebamõistlik ja laiaulatuslik laenamine on praeguse globaalse kriisi põhjuseks.
Kolme põhifaktorina nimetas ta finantssüsteemi kohatult nõrka turudistsipliini, tuletisinstrumentide mahu üle mõistuse kasvu ning pankade "liiga suur, et kokku kukkuda" ettekujutust koos usuga, et küll keskpank appi tuleb.
Seotud lood
Börsiindeksid sööstavad sügavikku, pangad
lendavad uppi, ärimaailmas valitseb paanika. „Mis mul sellest?,“ võiks
tõenäoliselt küsida igaüks, kes seni oma tööga kenasti hakkama saanud,
koondamist ei pelga ja aktsiaturgudel osalemist aja ja raha raiskamiseks
peab.
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.