Börsil rabati täna kõvasti Tallinki
aktsiaid, mis hommikul lennutas aktsia hinna tervelt kümne protsndi võrra üles.
Börsipäeva lõpuks toimus mõningane rahunemine ning väärtpaberi lõplikuks
hinnatõusuks jäi 7,14 protsenti.
Raske öelda, mis oli laevandusfirma aktsia ootamatu populaarsuse põhjuseks. Ühest küljest kindlasti aktsiaturgude järsk pööre paremuse suunas. Teisalt aga ilmselt panustamine eelmise kvartali (lõppes 31. augustil) tulemustele, mis peaks avaldatama hiljemalt reede õhtul.
LHV ennustab värskes analüüsis ettevõtte käibe väikest tõusu ning sisuliselt samasugust kasumit kui Tallink ise ennustas augustis antud kasumihoiatuse ajal. Investeerimisfoorumites arutletakse selle üle, et Tallinkil on üks konkurent kadunud ning tänu kütusehindade kukkumisele on kulud kahanenud. Ka LHV analüütik Sten Pisang osutas nafta hinna enam kui 50protsendilisele kukkumisele.
Tuleks siiski arvestada, et augustis ei olnud kütuse hind kaugeltki niipalju langenud ning langus on toimunud dollarites. Augustikuus oli kütteõli hind eurodesse ümberarvutatuna siiski keskmiselt ainult 15% odavam, kui juunis.
Veel tuleks arvesse võtta seda, et ehkki reisijate arv kasvas lõppenud finantsaastal kolm protsenti 7,07 miljoni reisijani, Soome-Rootsi liinidel aga kahanes 12%. Kaubavedude maht kukkus nendel liinidel 18% ja sõiduautode vedu 22%. Rootsi-Soome liinid annavad siiski poole ettevõtte kogukäibest ning samuti moodustab poole tuludest müük laevade poodides ja restoranides-joogikohtades.
Sõiduautode veo maht kokku kasvas eelmisel finantsaastal seitse protsenti, kaubavedude maht kahanes aga kaheksa protsenti.
Seotud lood
LHV analüütik Sten Pisang ütles
aripaev.ee-le, et nad ootasid nafta hinna languse mõju kiiremat avaldumist ja
seega ka Tallinkilt paremat kasumit.
Peale eilset börsirallit alustavad USA
turud nullist.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.