Tüvirakkudel põhinevaid ravimeetodeid
arendavate ettevõtete aktsiad tõusid esmaspäeval järsult, kui USA tulevane
president Barack Obama kinnitas oma plaani muuta kehtivaid tüviraku-uuringuid
piiravaid seadusi.
Ettevõtete nagu Geron Corp ja StemCells Inc aktsiad tõusid järsult, kui investorid kiirustasid osa saama märkimisväärse teenimisvõimalusega tulevikuärist, kirjutas Reuters.
"Inimesed teavad nüüd, milline hakkab tulevikus olema valitsuse suhtumine ning püüavad sellest kasumit lõigata,” ütles investeerimisfirma WBB Securities analüütik Steve Brozak.
Tüvirakud on arenemisvõimelised vähediferentseerunud rakud, mis võivad areneda erinevateks kudedeks ja organiteks. Teadlased loodavad nende abil tulevikus ravida vigastusi, asendada Parkinsoni tõve käigus hävinud ajurakke, takistada diabeedi väljakujunemist ning ravida ka teisi seni ravimatuid haigusi.
Tüviraku-uuringud on aga eetilistel põhjustel seadustega piiratud, kuna kõige suurema potentsiaaliga tüvirakkude saamiseks tuleb hävitada inimembrüoid.
USA vabariiklasest president George W. Bush pani veto ettepanekutele laiendada riiklikku toetust tüviraku-uuringutele ning eelistas embrüonaalsete tüvirakkude uuringutele täiskasvanute tüvirakkude uuringuid, mida paljud konservatiivsemad valijad peavad eetilisemaks.
Valitsuse muutunud suhtumine annab tuule tiibadesse ettevõtetele, mis püüavad välja arendada tüviraku-uuringutel põhinevaid ravimeetodeid. Esmaspäeval teatasid mitmed tüvirakufirmad oma edusammudest.
Geron teatas, et nende potentsiaalne HIV ravim TAT2 näitas esialgsetel testidel lubavaid tulemusi, biotehnoloogia suurettevõte Celgene Corp sai loa jätkata inimkatsetega tüvirakuteraapiaga Crohni tõve raviks.
"Selliseid teateid tuleb üha enam, kui võtta arvesse fakti, et tüvirakkudega äri tegemiseks avaneb üha uusi võimalusi,” ütles Brozak.
Geroni aktsiad tõusid esmaspäeval 16 protsenti, StemCelli aktsiad aga koguni 42 protsenti. Mõlemad aktsiad on viimase kuu aja jooksul tublisti tõusnud.
Kasu lõikavad ka väiksemad ettevõtted: Aastrom Biosciences Inc aktsiad on viimase kuu jooksul tõusnud 170 protsenti, ka pisemate ettevõtete aktsiad on läbi teinud järsu tõusu.
Seotud lood
Jaapani ja USA teadlased on üksteisest
sõltumatult saanud embrüonaalsete tüvirakkude laadseid rakke inimese
naharakkudest. Saavutus muudab võimalikuks ravis suurt potentsiaali omavate
isikustatud tüvirakuliinide saamise ilma suuri eetilisi probleeme põhjustavate
inimembrüote loomiseta ja hävitamiseta, vahendas Eesti geenikeskus.
Tüvirakkude avastamise päevast alates on
neid peetud tulevikulahenduseks paljudele vastuseta küsimustele: kuidas ravida
haigusi, mis kahjustavad pöördumatult elutähtsaid organeid, näiteks südant või
närve või kuidas kasvatada tagasi kaotatud jäsemeid?
Novaator vahendab selle aasta lõpus
ajakirja Time ja CNNi koostöös valminud kümneosalist seeriat 2007. aasta
olulisematest teadussaavutustest.
Uue sarja esimene saade!
Elisa Eesti juht Andrus Hiiepuu rõhutab uhiuues sarjas “Juhtides tulevikku”, et suurfirmad liiguvad kestlikkuse suunas ja sellega kujundatakse ümber tööstusharud. Kes pole sellega kaasas, jääb lihtsalt maha.