Novaator vahendab selle aasta lõpus
ajakirja Time ja CNNi koostöös valminud kümneosalist seeriat 2007. aasta
olulisematest teadussaavutustest.
1. Läbimurre tüviraku-uuringuis
Shinya Yamanaka Kyoto ülikoolist ja James Thomson Wisconsini ülikoolist teatasid novembris, et on suutnud tavalised naharakud ümber programmeerida nii, et nad käituksid sarnaselt tüvirakkudele. Novaatori uudis sel teemal:
Inimese naharakud reprogrammeeriti tüvirakkudeks.
Saavutus võib aidata teadlastel tulevikus luua tüvirakke, ilma et peaks hävitama embrüoid. Nii saaks mööda eetilistest probleemidest, mis senini tüviraku-uuringutel ees on seisnud. See päev on aga siiski veel üsna kaugel.
Oma avastusest rääkides ütles Thomson Washington Postile: „See muudab ühtaegu kõike ning samas mitte midagi”. Thomsoni ja Yamanaka töö on alles algusfaasis ning pole veel selge, kas naharakkudest ikka saab tüvirakkudele võrdväärne asendaja. Hetkel on aga teised teadlased seisukohal, et embrüonaalsete tüvirakkude uuringutega tuleb kindlasti jätkata.
Töö käib antud valdkonnas väga aktiivselt. Kõigest nädal enne Yamanaka ja Thomsoni artikli ilmumist teatati ahvi tüvirakkude kloonimisest, mis on oluline samm lähemale inimese tüvirakkude kloonimisele. Sel teemal kirjutas Novaator:
Kloonijad jõudsid ühe sammu kaugusele inimesest.
Ühegi tüviraku-uuringu tulemuse põhjal ei ole veel loodud kasutatavat ravimeetodit, kuid miljonitele abivajajatele on kindlasti julgustav teada, et käesoleval aastal astus teadus selles valdkonnas mitu suurt sammu edasi.
Seotud lood
Tüvirakkudel põhinevaid ravimeetodeid
arendavate ettevõtete aktsiad tõusid esmaspäeval järsult, kui USA tulevane
president Barack Obama kinnitas oma plaani muuta kehtivaid tüviraku-uuringuid
piiravaid seadusi.
Novaator vahendab selle aasta lõpus
ajakirja Time ja CNNi koostöös valminud kümneosalist seeriat 2007. aasta
olulisematest teadussaavutustest.
USA teadlastel õnnestus surnud
laborirottide südamed taas tuksuma panna. Saavutus annab lootust, et tulevikus
on sama meetodit kasutades võimalik valmistada inimestele siirdamiseks täpselt
sobivaid elundeid.
Soome arstid siirdasid 65-aastasele mehele
ülemise lõualuu, mis oli kasvatatud tema rasvkoest võetud tüvirakkudest mehe
enda kõhus.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.