Üle poole küsitletud pangajuhtidest leidis,
et finantskriisi peamiseks põhjuseks olid tasud ja kompensatsioonipaketid,
näitas KPMG globaalne uuring.
Tasusid nimetas põhjusena 54 protsenti vastanutest, sellele järgnesid puudujäägid riskijuhtimises ning -teadlikkuses (vastavalt 50 ja 48 protsenti vastanutest).
Ligi kolmveerand maailma tipp-pankuritest on seisukohal, et finantsteenused vajavad tugevamaid regulatsioone.
Ajal, mil pangad analüüsivad finantskriisini viinud asjaolusid, ilmneb et riskijuhtimist ei ole üldiselt peetud pankade otsustusprotsessi keskseks teemaks, selgub uuringust. „Riskijuhtimise kavad on enamustes pankades paika pandud, kuid uuring näitab puudujääke nende plaanide elluviimisel,“ kommenteeris uuringut KPMG Balticsi siseaudititeenuste juht Karin Rätsep. 76 protsenti peaaegu 500 küsitletud pangajuhist arvas, et nende pangas on riskijuhtimine endiselt tugifunktsioon.
„Sellise ulatusega kriisil ei ole kindlasti mitte üksainus põhjus ning uuring näitab, et paljude pangandusjuhtide arvates oli mängus erinevate tegurite koosmõju – riskivõtmisele ärgitamine ning lüngad pankade riskijuhtimises ja -teadlikkuses,“ ütles Rätsep.
Uuringu „Panganduse riskijuhtimine“ (Risk Management in Banking) viis KPMG tellimusel 2008. aasta oktoobris läbi Economist Intelligence Unit ning kokku vastas 496 pangajuhti.
30 protsenti vastajatest tegutseb Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas, 25 Lääne-Euroopas, 21 Ameerika Ühendriikides ning 24 mujal maailmas.
Seotud lood
USA uue president Barack Obama arvates
on ennekuulmatu ning vastutustundetu, et Wall Streeti pankurid saavad eelmise
aasta eest hiigelboonuseid, kui Ameerika vireleb languses.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.