Omanike keskliit plaanib ühiskondliku
tasakaalutuse vähendamiseks ja vee hinna alandamiseks allkirjakampaaniat,
rääkis liidu peasekretär Taavi Madiberk.
„Tegelikkuses on analoogne kasv monopoolse teenusepakkuja puhul absurdne,“ kommenteeris Madiberk Tallinna Vee neljanda kvartali tulemust. Ettevõtte puhaskasum kasvas võrreldes aastataguse ajaga 13,3 protsenti, 92,8 mln kroonile.
“Euroopa praktika näitab nimelt, et analoogsetel monopolidel ei ületa käiberentaablus 10 protsenti,“ selgitas ta. Madiberk lisas, et keskkonnaministeerium on näidanud ka seadusandlikku initsiatiivi, aga siin tuleb seista selle eest, et süsteem hakkaks reaalselt kehtima.
Madiberk kummutas väite, nagu takistaks Tallinna linna ja Tallinna Vee vahel sõlmitud eraõiguslik leping sekkumist vee hinnakujundusse. „Antud leping kehtib aastani 2020 ja kui lepingut pikendatakse, puudubki riigil hoob. Ei saa ka öelda, et see on majandustegevuse pärssimine, sest tegelikkuses kooskõlastatakse pea kõikides Euroopa Liidu riikides universaalteenuste pakkujate piirhindasid konkurentsiorganites,“ sõnas Madiberk.
Universaalteenuse pakkuja ei jaga neid äririske, mida vabaturul tegutsevad ettevõtted ja seda eriti majanduslanguse tingimustes. Siin oleks koht, kus riik saaks efektiivselt majandustegevusse sekkuda, vähendades survet sotsiaalhoolkande süsteemile.
„Kui me vaatame Tallinna Vee käiberentaablust, siis isegi majandustõusu tingimustes ei olnud suurettevõtetel analoogseid tulemusi,“ nurises Madiberk ja lisas, et omanike keskliit kaalub hetkel allkirjade kogumise kampaaniat, et et vähendada veemonopoli kontrolli alla võtmisega ühiskondlikku tasakaalutust. Samasugused allkirjakampaaniad võivad tulla maagaasi ja kütet küsimustes.
„Tarbija huvi on see, et hind oleks põhjendatud. Kui analüüs näitab aga, et kui müügitegevusest saadakse üle 30% puhasrentaablust, peab puhasrentaablus selle võrra langema," lisas ta.
„Usun, et riik, kes hoolib kodanikust, peaks seadusemuudatusega kindlasti enne kevad-suveks hakkama saama, iseasi, millal seadus rakendub. Meie arvates võiks teha võimalikult kiiresti, kuna siin on küsimus ka Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmises," rääkis Madiberg. Vee, gaasi ja kütte hindade langemine avaldaks ka ettevõtlusele soodsat mõju, sest püsikulud vähenevad.
Seotud lood
Isamaa ja Res Publica Liidu Tallinna
piirkonna juhatus peab vajalikuks analüüsida Tallinna Vee ja Tallinna linna
vahelise lepingu praegust redaktsiooni, mille sätetega põhjendab keskerakondlik
Tallinna linnavõim kahetsusväärseks tavaks saanud vee hinnatõuse.
Tallinna Vesi kasvatas neljandas
kvartalis küll puhaskasumit, kuid müügimaht nii era- kui äriklientidele vähenes,
teatas ettevõte börsile.
Riigikogu sai täna avaliku pöördumise,
milles nõutakse gaasi-, kütte- ja veemonopolide hinnaregulatsiooni kiiret
muutmist.
Eesti Omanike Keskliit edastas täna
konkurentsiametile märgukirja õigusliku analüüsiga, näitamaks sõltumatu
järelvalveorgani õigusi ja kohustusi Tallinna Vee hinnapoliitika ohjamisel.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.