Eesti Omanike Keskliit edastas täna
konkurentsiametile märgukirja õigusliku analüüsiga, näitamaks sõltumatu
järelvalveorgani õigusi ja kohustusi Tallinna Vee hinnapoliitika ohjamisel.
Tallinna Vee näol on tegemist turgu valitseva ettevõttega, mis allub konkurentsiameti järelvalvele. Kui pealinna veemonopol on kehtestanud põhjendamatult kõrged vee- ja heitvee hinnad, on konkurentsiametil mitte ainult õigus, vaid ka kohustus sekkuda sundides veehiidu hindu langetama, teatas keskliit.
Omanike keskliidu peasekretäri Taavi Madiberki sõnul on pall nüüd konkurentsiameti väravas. Konkurentsiamet on küll algatanud üldise veesektori analüüsi, kuid see on hambutu – sügisel valmiv dokument ei kohusta Tallinna Vett esialgu millekski ja tarbijad maksavad jätkuvalt kinni aina kõrgemaid tariife.
"Edastame konkurentsiametile tippadvokaatide poolt koostatud õigusliku analüüsi veemonopolide ohjamise osas. Õiguslikult ei ole vettpidavad põhjendused konkurentsiameti kuu aja tagused väited, et kuna Tallinna Vee hinna kinnitab haldusorgan, s.o. Tallinna linnavalitsus, pole konkurentsiametil võimalusi sekkuda," rääkis Madiberk. "Loodame, et konkurentsiamet suudab lähtuvalt õiguslikus analüüsis viidatud võimalustest tagada konkurentsiõiguse ja tarbijaõiguste kaitse," lisas ta.
Kui konkurentsiamet leiab, et omanike keskliidu viidatud võimalustest pole abi, kaalub keskliit pöördumist Tallinna halduskohtusse konkurentsiameti tegevusetuse tõttu. "Loodame, et konkurentsiamet suudab tõhusalt reageerida, tagades vee hinna põhjendatud languse, lähtudes konkurentsiõigusest ja tarbijaõigustest," seisab keskliidu teates.
Õigusliku analüüsi koostasid vandeadvokaadid Villu Otsmann ja Risto Käbi.
Eesti Omanike Keskliit on tänaseks enam kui 26 300 koduomanikku ühendav kodanikuorganisatsioon.
Seotud lood
Eesti Omanike Keskliit on alustanud
allkirjade kogumist monopoolsete universaalteenuste pakkujate hinnakontrolli
tugevdamise toetuseks. Liit soovib radikaalselt muuta hindade kooskõlastamise
mehhanismi.
Omanike keskliit plaanib ühiskondliku
tasakaalutuse vähendamiseks ja vee hinna alandamiseks allkirjakampaaniat,
rääkis liidu peasekretär Taavi Madiberk.
Koduomanikke ühendava Eesti Omanike Liidu
(EOKL) hinnangul vajab Tallinna Vee ja teiste vee-ja kanalisatsiooni
ettevõtete hinnakujundus sõltumatut järelvalvemehhanismi, mis arvestaks
konkurentsiõiguse ja tarbijakaitse aspekte.
Tarbijakaitseamet kohtus Eesti Omanike
Keskliidu esindajaga, et arutada monopolide ohjeldamise temaatikat, sh
ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniseadusega seonduvaid probleeme.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.