Intellektuaalne omand on õigused inimese loometöö tulemusele. Näiteks ettekanne konverentsil, artiklid ajalehes, muusikateosed, joonistused, fotograafiateosed, arvamused ja retsensioonid on teosed, mis on kaitstavad autoriõigusega. Ettevõtte ärisaladus ja ettevõttele kuuluv kaubamärk on samuti kaitstavad.
Ettevõtjale on oluline tähelepanu pöörata kahele aspektile intellektuaalse omandi kaitsmisel - esiteks tehes koostööd partneritega ja teiseks suhetes oma töötajatega. Kui ettevõte tellib näiteks tarkvaraga seotud töö IT-firmalt, on oluline pöörata tähelepanu töö tulemuse kuuluvusele - kellele millised õigused jäävad pärast töö üleandmist tellijale. Töötajatega on soovitav töö- või muus lepingus reguleerida nii autoriõiguse kui ka tööstusomandi küsimused.
Ajaloolisest seisukohast vaadatuna on autoriõigus pea 300aastane. Alates eelmisest sajandist hakati enam pöörama tähelepanu ka tööstusomandile ja selle kaitsele. Positiivne külg efektiivsema intellektuaalse omandi kaitsel on innovaatiliste ideede autorite võimaliku kasu suurenemine, mis motiveerib neid looma uusi tooteid ja lahendusi. Lisaks on innovatsiooni abil võimalik muuta ettevõtet ennast ja ka üldisemalt majandust konkurentsivõimelisemaks. Seega on intellektuaalse kaitse olemasolu majandusliku arengu seisukohast väga oluline.
Teadlikkus intellektuaalsest omandist on meie ühiskonnas aja jooksul kasvanud. Paraku ei saa öelda, et ettevõtjad oleks endale selle tähtust täielikult teadvustanud. Intellektuaalset omandit saab turustada ja seega teha intellektuaalsest omandist ettevõttele olulise tuluallika, kuid kui selle kaitsele tähelepanu ei pöörata, võib suurte investeeringute tulemusena loodud "tuluallikas" muutuda vähe tulutoovaks.
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.