Tarbijahinnaindeksi tõusis 2009. aasta
jaanuaris võrreldes eelmise aasta jaanuariga 4,1protsenti ja võrreldes
detsembriga langes 0,6 protsenti.
Jaanuaris olid kaubad eelmise aasta jaanuariga võrreldes 1 protsenti kallimad, sealhulgas toidukaubad 7,5 protsenti kallimad ja tööstuskaubad 4,2 protsenti odavamad. Teenused on sama ajaga kallinenud 9,8 protsenti. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta jaanuariga võrreldes tõusnud 8,8 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,6 protsenti, teatas Statistikaamet.
Tänavu jaanuaris võrreldes eelmise aasta jaanuariga mõjutasid indeksit enim eluasemekulutused, mis põhjustasid ligi poole kogumuutusest ja millest omakorda üle kahe kolmandiku andis soojusenergia hinnatõus. Suuremateks mõjutajateks olid veel alkohoolsed joogid ja tubakas (kokku tõus 21,4 protsenti) ning mootorikütus, mis tänavu jaanuaris oli ligi neljandiku odavam kui eelmise aasta samal ajal.
Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga oli viimati alla 4 protsendi 2006. aasta oktoobris ja septembris.
Jaanuaris mõjutasid tarbijahinnaindeksit eelmise kuuga võrreldes kõige rohkem mootorikütuse odavnemine, rõivaste ja jalatsite soodusmüügid, soojusenergia hindade langus ning mitmesuguste eluasemega seotud teenuste hinnatõus.
Statistikaamet ajakohastab tarbijahinnaindeksi kaalusüsteemi ja arvutuste aluseks olevaid baashindu igal aastal.
2009. aastal on tarbijahinnaindeksi arvutuste aluseks olevateks baashindadeks 2008. aasta detsembri hinnad. Arvutused tehakse baasil "Detsember 2008 = 100".
Kaalusüsteem vastab elanikkonna 2008. aasta keskmisele kulutuste struktuurile.
Varasemate perioodidega võrdluste saamiseks jätkatakse tarbijahinnaindeksi avaldamist baasil 1997 = 100. Ühendavaks kuuks on detsember 2008.
Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, jaanuar 2009 võrreldes detsembriga 2008 (detsember 2008 = 100)
jaanuar 2009, %
Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, jaanuar 2009 võrreldes jaanuariga 2008
jaanuar 2009, %
Seotud lood
Tarbijahinnaindeksi muutus oli
märtsis eelmise aasta märtsiga võrreldes 2,0%, teatas
statistikaamet. See on madalaim tase alates Eesti liitumisest Euroopa
Liiduga.
Kaupmehed on halvenenud majanduskeskkonna
kasvuväljavaadete tõttu meil ja mujal Euroopas konkurentsis püsimiseks hindu
alandama hakanud, teatas rahandusministeerium.
Hinnatõus veerbuaris oli Eestis aeglaseim
alates 2005. aasta juunist.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?