Eesti Koostöö Kogu muretseb, et Eesti ja
kogu maailm on sügavas majanduskriisis ja et kadumas on ühiskonda ja majandust
koos hoidev usaldus. On äärmiselt oluline, et rasked ajad ei
seaks ohtu meie vaimsust ja vastutustunnet, meie riigi ja rahva
põhiväärtusi ja olemise alustalasid.
Nende ohverdamist ei saa me lubada, märgib koostöö kogu. Eesti seisab valiku ees: kas majanduskasvu jõuline taastamine või aeglane vindumine. Meie valik on Eesti tõus ja arenguvõime tagamine. Usaldus tuleb taastada.
Eesti Koostöö Kogu, ühendades paljusid valitsusväliseid organisatsioone, kutsub kõiki üles koosmeelele, kutsub raskel ajal üksteist toetama. Et ületada kriisiperiood võimalikult väikeste tagasilöökidega ning kindlustada raskete aegade möödudes elanike heaolu ja Eesti taastõusmine rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliseks ja edukaks riigiks, on kogul seitse ettepanekut.
1. Loobugem majanduskriisi süüdlaste otsimisest. Suunakem jõud lahenduste leidmisele. Vältigem poliitilise võitluse agressiivseid väljendusvorme. Ärgem toetagem kriiside ajal pinnale ujuvat odavat, demokraatiat ja majandust ohustavat populismi.
2. Toetagem samme, mis on tarvilikud eurole ülemineku kindlustamiseks. Hoidkem riigieelarvet selleks vajalikes raames, tehes kärpeid kõigis valdkondades, sealhulgas ka sellistes nagu sotsiaalabi, riigikaitse, riigi halduskulud ja avaliku sektori palgad. Eurole üleminek on märk meie partneritele ja tulevastele investoritele Eesti usaldusväärsusest.
3. Viigem riigi ja omavalitsuste kulud vastavusse majanduse tegeliku seisundi ja arenguga. Loobugem kõigil tasandeil üle jõu elamisest, elamisest tuleviku ja meie laste arvel. Muutkem avalik sektor efektiivsemaks. Aeg on küps nii haldusreformiks kui riigi- ja omavalitsusteenistujate arvu vähendamiseks.
4. Taotlegem mõistlikku kokkuhoidu kõiges ja kõikjal. Hinnakem Euroopa Liidu olulist panust Eesti arengusse. Kasutagem Euroopa Liidu toetusi täielikult ja tulemuslikult.
5. Edendagem Eestimaist ja aidakem selle kaudu Eesti majanduse taastumist. Innustagem ettevõtjaid töökohtade säilitamisele ja loomisele. Tunnustagem vastustundlikke tööandjaid.
6. Toetagem igal tasemel uuendusi hariduse sisus ja vormis ning Eesti kultuuri arengut. Haridus ja kultuur on tulevikukindluse ja arenguvõimekuse kindlaim pant.
7. Pöörakem suuremat tähelepanu vabatahtlikule ühistegevusele ja toetagem omaalgatuslikke ettevõtmisi, suurendades nii solidaarsust ühiskonnas. Toetagem samme, mis tugevdavad ühiskonna sidusust ja elujõulisust.
TAUST
Eesti Koostöö Kogu (EKK) on Eesti pikaajalisest arengust huvitatud valitsusväliste organisatsioonide koostöövõrgustik. EKK sihiks on oma osaliste seisukohtade teadvustamine, kooskõlastamine ning selle alusel hinnangute ja ettepanekute kujundamine riigi tuleviku võtmeküsimustes.
Eesti Koostöö Kogu on rajanud Vabariigi President, koostöövõrgustikku kuulub praegu 60 erinevat osalist. EKK tegutseb Vabariigi Presidendi Kantselei bilansis oleva sõltumatu sihtasutusena, mille strateegilised suunad määrab EKK Nõukogu ning tegevust juhib juhatus.
EKK Harta eelkäija oli ühiskondlik lepe, mis sõlmiti 20. oktoobril 2003.a. Vabariigi President muutis oma otsusega 25. oktoobril 2007. aastal Ühiskondliku Leppe SA Sihtasutuseks Eesti Koostöö Kogu. Uuenenud institutsioon sai oma tegevuseks uue põhisisu, eesmärgid ja töökorralduse, mis on sätestatud Hartas ja Harta statuudis.
Nõukogu liikmed:
Ain-Elmar Kaasik, Eesti Teaduste Akadeemia asepresident
Andres Keevallik, Tallinna Tehnikaülikooli prorektor
Anna Levandi, Eesti iluuisutamise koondise peatreener
Einar Soone, Eesti Kirikute Nõukogu president
Raivo Vare, Ärijuht ja konsultant
Rein Veidemann, Tallinna Ülikooli professor
Olari Taal, ettevõtja
Urmas Sutrop, Eesti Keele Instituudi direktor, Tartu Ülikooli professor
Juhatuse esimees:
Peep Mühls
Allikas: Eesti Koostöö Kogu
Seotud lood
Eesti Koostöö Kogu nõukogu liige ja
ettevõtja Olari Taal usub, et ühiskondlikud diskussioonid, nagu seda on ka kogu
avaldatud Eesti ühishuvi ja koostöö deklaratsioon, viivad tõeni.
Eesti Panga nõukogu esimees Jaan Sven
Männik peab väga oluliseks Eesti Koostöö Kogu algatatud ühiskondliku
diskussiooni parema Eesti elu nimel, lubades täna avaldatud deklaratsiooni
ka panga uue nõukogu istungile arutamisele viia.
Valitsusväliseid organisatsioone ühendava
Eesti Koostöö Kogu juhatuse esimees Peep Mühls ütles, et ühiskondlik diskussioon
Eesti kriisist väljaviimiseks peaks jõudma konkreetsete ettepanekuteni, mida
soovitakse esitada nii valitsusele kui ka riigikogule.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.