Lõviosa töötukassa vara (2,3 mld kr)
paigutav Hollandi varahaldusfirma Fortis Investments Management
teenis eelmisel aastal Eesti maksumaksjatelt
kogutava raha investeerimisega 20 miljonit krooni kahjumit.
Samal ajal teenisid töötukassa ja riigikassa pea viis korda väiksema summa haldamisega (487 miljonilt krooni) tubli 30 miljonit krooni kasumit. Kokkuvõttes suudeti seega tänu kohalikule panusele investeeringutega aasta lõikes plussi jääda.
Töötukassa juht Meelis Paavel kommenteeris, et arvestades olukorda maailma finantsturgudel, võib eelmise aasta investeeringute tulemustega üldjoontes rahule jääda. "Investeeringute tootluse hindamisel tuleb vaadata taustsüsteemi. Kui tuletada meelde, et mullu tabas maailma finantssüsteemi saja aasta suurim kriis, siis ei ole üllatav, et sellises olukorras andsid parema tulemuse lühiajalise perspektiiviga tehtud ja võimalikult madala riskiga investeeringud," märkis Paavel. Ta lisas, et paraku ei saa sellest aga teha järeldust, et parim viis pikaajaliste vahendite paigutamiseks ongi raha hoidmine lühiajalistes instrumentides. "See võib anda küll hea tulemuse väga kehval aastal, aga üle majandustsükli tervikuna ei ole sellise tegevuse tulemus optimaalne," märkis Paavel.
Kuigi Fortisega konkureerima hakkava varahalduriga Evli Bank Plc loodeti leping sõlmida juba pool aastat tagasi, teatas Paavel täna, et leping on siiani sõlmimisel.
Pärast Äripäevas ilmunud artikleid töötukassa varahalduri erakordselt viletsatest investeerimistulemustest otsustas töötukassa nõukogu palgata lisahalduri. Konkursi võitis Evli Bank Plc, kellega loodeti lepinguni jõuda mullu 1. oktoobriks. Endine sotsiaalminister Maret Maripuu on öelnud, et seni Fortise hallata usaldatud varade mahtu võidakse tulevikus teise varahalduri kasuks vähendada.
Kahe ja poole aastaga (juuli 2006 kuni detsember 2008) on Fortis suutnud umbes 2,3 miljardi krooni töötukassa vara investeerimisest teenida vaid 9 miljonit krooni ehk 0,4% kasumit. Mullu viimases kvartalis teeniti kasumit 17 miljonit, seevastu kolmandas kvartalis oli hoopis kahjum 17 miljoni krooni suurune.
Eelmise aasta lõpu seisuga on Fortis umbes 70 protsenti töötukassa portfellist paigutanud võlakirjadesse. 60 protsenti portfelli investeeringutest on kestusega 0-3 kuud, ülejäänud investeeringud on peamiselt kestusega 3-10 aastat. Fortise lemmikregioonid olid eelmise aasta lõpus Iirimaa ja Prantsusmaa, kuhu paigutati umbes 40 protsenti portfellist, kümnendik investeeringutest tehti Suurbritannias. Viimase kvartali jooksul vähendati oluliselt USA investeeringute osakaalu, 16 protsendilt 5 protsendilde.
Töötukassa investeeringute kasumlikkus eelmisel aastal:
Allikas: töötukassa
Seotud lood
Sotsiaalminister Hanno Pevkuri sõnul
neelavad 1. juulist töötutele kehtima hakkavad uued hüvitised sedavõrd palju
lisaraha, et need tuleks edasi lükata.
Töötukassa keerutas mullu rahva rahaga
kaubeldes kord sügaval miinuses ja kord jälle plusspoolel, kokku ponnistati
tulemuseks ümmargune null. Tuhandete tehingutega välishaldurilt saabunud
kaustavirnad jäävad aga avalikkuse ees suletuks.
Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paaveli
sõnul oli täiendava varahalduri kaasamine vajalik
investeerimisriskide hajutamise vajaduse tõttu.
Töötukassa palgal toimetav ning
maksumaksjatelt kogutavat raha paigutav varahaldur ABN Amro teenis erinevalt
teistest konservatiivsetest võlakirjafondidest tänavu esimeses kvartalis 26
miljoni krooni suuruse kahjumi.
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele