Soome toidukontrolliamet Evira oli
teisipäeva õhtuks haigusjuhte leidnud kümnest kanalast ja asutuse arvates võib
iga viies kanala 200 uuritu hulgast taudi poolt saastatud olla, vahendas Turun
Sanomat.
Salmonella tekitajat on leitud ka ühest sigalast. "Seda sööta, mis arvatavalt Soomes puhangu tekitas, Eestis kasutatud ei ole, " kinnitas Eesti Veterinaar- ja Toiduameti juht Ago Pärtel, "EL teavitussüsteemi kaudu informeeriti meid koheselt ja Soome sulges ekspordi ja muud taudi levikut võimaldavad teed."
Halvimal juhul tuleb kanalaid saneerida ja sadu tuhandeid kanu hukata, mistõttu Soome võib lihavõttepühade ajal munapõuda sattuda. Saneerimise esmased vältimatud kulud nii tootjatel kui pakendajatel katab toidukontserni Raisio kindustus. Soomes on ligikaudu 3,2 miljonit munakana.
Talleggi juhatuse esimees juhatuse esimees Teet Soorm ütles Äripäevale, et paraku ei ole nende võimuses soomlasi ähvardavat munapõuda leevendada.
"See on võimatu," nentis Soorm vastuseks küsimusele, kas Tallegg kavatseb munapühade ajal suurendada eksporti Soome. "Meie toodangu maht aastas on alati konstantne number ja me ei saa hüppeliselt oma tootmismahtu suurendada. Bioloogiline protsess ehk munemine ei ole vorsti pritsimine või juustu tegemine. Ükski kana ei hakka munema kahte muna ööpäevas, muna kukub iga 25 tunni tagant," selgitas Soorm.
Seotud lood
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.