Rahvaliidu aseesimees Kajar Lember ütles,
et tänasel erakorralisel volikogul otsustati, et Rahvaliit võtab vastu
Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu kutse
koalitsiooniläbirääkimistele.
"Põhiline sõnum on, et Rahvaliit on valmis alustama koalitsiooniläbirääkimisi," sõnas Lember. Küsimusele, kas täna tõmmati ka konkreetsemaid poliitilisi rajajooni, vastas ta: "Pigem on see läbirääkimiste temaatika. Oleme seisukohal, et see on uus koalitsioonilepe ja seega on kõik küsimused laual."
Lemberi sõnul istub Rahvaliit Reformierakonna ja IRLiga ühise läbirääkimislaua taha homme või ülehomme. Keskerakonna juttu laiapõhjalisest valitsusliidust ei võta Rahvaliit tema sõnul aga tõsiselt.
"Kui Keskerakond kunagi meile selle ettepaneku saatis, olime nõus neid ära kuulama. Kuna tänasest kohtumisest sai poliitiline palagan, otsustasime, et me selles ei osale," selgitas Lember. Ta märkis samas, et mõtleb palagani all seda, et Keskerakond saatis enne kriisivalitsuse loomise koosolekut välja sellesisulise pressiteate. Lemberi hinnangul oleks tulnud asja arutada tühja kisa ja kärata.
"Koalitsioonikõneluste kaalukeeleks saab 2010. aasta eelarve koostamise põhimõtted, kus tuleb arvestada riigi reaalsete võimalustega," selgitas Rahvaliidu esimees Karel Rüütli pressiteate vahendusel. "2010. eelarve tuleb koostada riigi reaalseid võimalusi arvestades. Pidev jupikaupa eelarve muutmine tuleb lõpetada."
Rahvaliidu hinnangul tuleb parandada maksusüsteemi stabiilsust ja jätkusuutlikkust. "Mõistlikkuse piires saab ja tuleb teha kõigil osapooltel kompromisse, ent samas jääme me kindlasti oma aluspõhimõtetele, et majandus tervikuna, st inimesed, omavalitsused, haridus, kultuur, sotsiaalsfäär jääksid ellu ja toimiksid võimalikult väheste kaotustega," rõhutas Rüütli.
Reformierakond ja IRL kutsusid Rahvaliitu koalitsiooni moodustama 21. mail.
Seotud lood
Erakond Eestimaa Rohelised peasekretär Ain
Kabal ütles Äripäevale, et Edgar Savisaare kriisivalitsuse koosolekul ei
otsustatud muud kui seda, et konsultatsioonid jätkuvad.
IRLi peasekretär Margus Tsahkna ütleb
vahetult enne IRLi, Reformierakonna ja Rahvaliidu esimest valitsusliidu
läbirääkimiste kohtumist, et riigieelarvet peab tänase seisuga lisaks juba
3,4miljardilisele riigikokku saadetud negatiivsele lisaeelarvele veel
vähemalt 4,4 miljardi krooni võrra vähendama.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.