Täna kirgi kütnud TeliaSonera
ülevõtupakkumine Eesti Telekomile viskas viimase kõrval hooga üles ka mitmed
teised Tallinna börsi aktsiad, justkui ka neile oleks keegi preemiat lubanud ja
sellega signaali andnud, et Tallinna börsi aktsiate hinnad on ikka madalad
küll.
Tallinna börs on täna loomulikult ka maailma suurim tõusja - OMXT indeks virutati 12,86% üles. Tegemist on ka Tallinna börsi ajaloo suurima päevase hüppega. Maailma teise börsisõidu teinud Vilnius kihutati aga 11,6% kõrgemale. Ja isegi väike Riia börs pressis ennast kahe liduja vahel 3,7%-lisse plussi ehk maailma kuuendaks.
TeliaSonera pakkumine äratas investorid üles, andes kaks peamist signaali - esiteks kui Eesti Telekomi aktsia hind ja TEO aktsia hind on isegi tehtud pakkumishinna juures alahinnatud (nii mitmed spetsialistid väidavad ja üldjoontes olen ma nendega ka nõus), siis peaks ju alahinnatud olema ka teisedki Baltimaade aktsiate hinnad. Seda seepärast, et investorite meeleolu mõjutab kogu turgu ja kui telekomid müüdi pessimismi meeleolus liiga alla, siis müüdi ju liiga alla ka paljud teised ettevõtted. Teiseks - mis saab siis, kui pakkumine vastu võetakse ja investoritele voolab kontodele korralik rahahunnik? Kuhu see raha pannakse? Võib uskuda, et vähemalt osaliselt suunatakse see aktsiatesse, Tallinna börsi aktsiatesse, mis omakorda tähendab aga hindade kerkimist.
Seetõttu loobiti Baltika aktsia hind näiteks sisuliselt päevalimiiti kinni ehk 13,8% kõrgemale üle nominaalhinna 10,33 kroonile. Ekspress Grupp tõsteti 12,8% kallimaks, Nordecon ja Merko aga üle 11%, Harju Elekter üle 10%. Kogu Tallinna börsi peale oli ainult üks aktsia, mille hind ei kerkinud - Luterma. Vägevat tõusupäeva toetas ka tugev käive 44,4 miljonit krooni.
Seotud lood
Peaminister Andrus Ansip ei välista peale
Eesti Telekomi suuromaniku TeliaSonera teisi investoreid, kes võiksid riigi
27protsendise osaluse ostmisest telekomiettevõttes huvitatud olla.
Äripäev soovitab valitsusel teha
TeliaSonerale oma pakkumine Eesti Telekomi aktsiate müügi kohta ning riik peaks
küsima 111 krooni aktsia eest ehk sarnase hinna, mida TeliaSonera pakkus 2004.
aasta kevadel. See tähendab, et riik teeniks 3,5 miljardi asemel 4 miljardit
krooni ning rootslased peaksid ettevõtte väljaostmiseks kulutama 5,1 miljardi
asemel 6,1 miljardit.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.