Kui suurt osalust on tarvis
väikeaktsionäridelt aktsiate ülevõtmiseks?
Neljapäeval Eesti Telekomi aktsionäride erakorralisel üldkoosolekul oli kohal tavapärasest rohkem aktsionäre. Üks teema, mille kohta koosoleku läbiviijailt selgitust paluti, puudutas häälte arvu, millega saab otsustada ülevõtmispakkumise tagasi lükanud aktsionäridelt aktsiate ülevõtmise (nn squeeze-out).
Lühike vastus on, et üldjuhul peab aktsiate kohustusliku ülevõtmise poolt olema vähemalt 95 protsenti aktsiatega esindatud häältest, erandjuhtudel piisab 90 protsendist. Erandit saab rakendada 3 kuu jooksul pärast ülevõtmispakkumist ja vaid eeldusel, et pakkumise tulemusel omandati ülevõetavas ettevõttes vähemalt 90 protsendi suurune osalus.
Alates 2001. aastast on äriseadustikus üldine kord puhuks, mil suuraktsionär soovib oma huvide paremaks teostamiseks väikeaktsionäridelt osalused välja osta. Suur- ja väikeomanike õiguste tasakaalustamiseks sätestab seadus, et kohustuslikku ülevõtmist saab algatada vaid 90protsendilise osaluse omanik, ülevõtmisega peab nõus olema vähemalt 95 protsenti aktsiatega esindatud häältest.
2007. a võeti Eesti õigusesse üle ELi direktiiv ülevõtmispakkumiste kohta. Direktiiv näeb ette, et ülevõtmispakkumise tegijal on teatud juhtudel võimalik pakkumise tagasi lükanud väikeaktsionärid kohustuslikus korras välja osta. Väärtpaberituru seadus täpsustab, et kolme kuu jooksul pärast ülevõtmispakkumise perioodi lõppu tehtaval ülevõtmisel piisab kohustuslikuks ülevõtmiseks 90 protsenti häältest üldkoosolekul.
Seotud lood
Rahandusministeerium on võtnud
Arengufondile kuulud kolm protsenti Eesti Telekomi aktsiatest üle, selgub
ettevõtte aktsiaraamatust.
Kuna Eesti Telekomi aktsionäride
erakorraline üldkoosolek otsustas maksta 100% kasumist dividendidena välja veel
kolm aastat, võivad väikeaktsionärid keelduda TeliaSonera 93kroonisest
ostupakkumisest.
Eesti Telekom on kahe kuuga kaotanud 12,6
protsenti ettevõtte aktsionäridest, selgub Eesti väärtpaberite keskregistri
statistikast.
Täna otsustas Eesti Telekom aktsionäride
erakorraline üldkoosolek maksta dividendiks 6,99 krooni aktsia kohta, kusjuures
dividendid makstakse 30. oktoobril.
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Lisatud analüütikute kommentaarid!
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele