Kuigi Swedbank Eesti juht Priit Perensi
sõnul on huvide konflikti raske tuvastada, võib siiski esineda olukordi, kus
ühel inimesel tuleb seista erinevate poolte huvide eest.
„Huvide konflikti on raske tuvastada, ausalt öeldes, küsimus on selles, et on olukordi, kus inimene just nagu istub kahe tooli peal,“ rääkis Perens täna Aktuaalse kaamera uudistele.
Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein selgitas samadele uudistele, et „tekkis olukord, kus fondivalitsejal oli raske teha otsust, ilma, et ta oleks kahjustanud kas siis pensionifondi osakute omanike huve või vastupidi PDF fondi osakute omanike huve“.
Samas ütles Malmstein, et tal on Swedbanki otsuse üle, hüvitada tekkinud kahjud, hea meel ning selle üle võivad rõõmustada, kõik II pensionisambaga liitunud.
Perens selgitas, et septembris pensionisambast väljunutele makstakse kompensatsioon välja sularahas. Aktuaalse kaamera uudiste kohaselt on Swedbank otsustanud rämpsvõlakirjafondist pensionifondiga väljuda. Investoreid sealt aga lahkuma ei sunnita. „Suure tõenäosusega jah võib arvata, et see (PDF –toim.) likvideeritakse.
Seotud lood
Swedbank on mänginud raskustes kiirlaenufirmaga Reval Credit topeltmängu, andes buumi ajal ettevõttele kümneid miljoneid kroone enda ja investorite raha. Kui aga panga laenurahast on praeguseks pool tagasi saadud, siis võlakirjaomanikud, sh II samba pensionifondid istuvad tähtsusetuks muutunud väärtpaberite otsas.
Huvide konflikti vältimine on
finantsteenuste osutamisel ja ka investeerimisfondide seaduses läbiv põhimõte,
sõnas advokaadibüroo Aivar Pilv partner Ilmar-Erik Aavakivi.
Swedbanki ja finantsinspektsiooni kokkulepe
on oluline usalduse taastamise seisukohalt, mitte niivõrd raha kaotuse
seisukohalt, ütles rahandusminister Jürgen Ligi valitsuse
pressikonverentsil.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.