Euroopa Keskpank jättis baasintressimäära rekordmadalale 1% tasemele.
Otsus oli ootuspärane. Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet on mõista andnud, et tahab ära oodata märtsikuus avaldatavad uued majanduskasvu ja inflatsiooniprognoosid, enne kui kriisimeetmete lõpetamise osas midagi otsustada, vahendas Bloomberg.
Euro nõrgenes dollari suhtes 0,3 % 1,3848 dollarile eurost.
Tööpuuduse kasv Euroopas ning mure, et Kreeka eelarveprobleemid võivad negatiivselt mõjutada ka regiooni teisi riike, teevad Euroopa majanduse jaluleaitamise keskpangale keeruliseks.
„Kreeka hädad võivad levida,“ ütles Citigroupi ökonomist Jürgen Michels. „Teised euroala riigid võivad sattuda silmitsi Kreekaga sarnaste probleemidega kui täiendavaid meetmeid (defitsiitide kärpimiseks) ei rakendata. See teeb keskpangale muret.“
Euroopa Keskpangalt ei oodata intressimäärade tõstmist enne aasta neljandat kvartalit, kuid pank on hakanud koomale tõmbama erakorralise laenuabi programme.
Keskpanga detsembrikuise prognoosi järgi kasvab euroala majandus tänavu 0,8% pärast läinud aasta 4% suurust SKP langust.
Kriisi ajal kiiresti kasvanud defitsiitide kärpimine aeglustab majanduse toibumist.
Eile toetas Euroopa Komisjon Kreeka kriisiplaani eelarvedefitsiidi euronormi surumiseks, kuid nagu nentis rahandusvolinik Joaquin Almunia, kerge see olema ei saa.
Investorite umbusk Kreeka suhtes viis selleni, et intressimäära vahe Kreeka ja Saksa valitsuse kümneaastaste võlakirjade vahel kärises läinud nädalal juba 400 baaspunktile. Kasvama on hakanud ka riskipreemiad, mida investorid nõuavad Portugali ja Hispaania riigi võlakirjade ostmise eest.
„Trichet sõnum saab olema selge: Kreekal tuleb oma eelarvedefitsiit kontrolli alla saada,“ ütles BNP Paribas ökonomist Ken Wattret. „Kui aga eelarvedefitsiiti nii kiires tempos kärpida, on tõenäoliselt tulemuseks majanduslangus. Radikaalsed eelarvekärped tavaliselt jõudsa majanduskasvuga käsikäes ei käi.“
Seotud lood
Tööpuuduse kriteeriumi euroga liitumiseks ei ole, ütles Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet tänasel pressikonverentsil vastuseks ERRi ajakirjaniku küsimusele, kas kõrgest tööpuudusest võib saada takistus Eesti üleminekul eurole.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.