Kaupmeeste liit saatis õiguskantsler Indrek Tederile taotluse kontrollida Tallinna müügimaksu määruse vastavust põhiseadusele ning õigusloome hea tava järgimist.
Kaupmeeste Liidu juhatuse esimehe Kati Kusmini sõnul näevad kaupmehed Tallinna müügimaksus ettevõtlusvabaduse riivet ning ausa ja vaba konkurentsi moonutamist.
“Kumuleeruva müügimaksu tõttu peavad väiksemad ettevõtjad tasuma kordades rohkem müügimaksu kui suuremad ettevõtjad, kes valdavad kogu müügiahelat ise ning kellel kumuleerumist ei teki. Müügimaksu kumuleerumise tõttu suureneb väiksemate ettevõtjate toote lõpphind ning väheneb nende konkurentsivõime suuremate ettevõtjatega võrreldes. Seeläbi on riivatud väiksemate ettevõtjate ettevõtlusvabadus,” teatas Kusmin pressiteate vahendusel.
Advokaadibüroo Sorainen advokaat Priit Raudsepp toetab kaupmeeste seisukohti lisaks eeltoodule ka hea õigusloome tava rikkumise osas: „Heast õigusloome tavast tulenevalt on vajalik õigusakti tagajärgede sisuline analüüs, asjast mõjutatud isikute kaasamine ning piisava diskussiooni läbiviimine. Oodatava maksutulu pelk äramärkimine ning müügimaksu määruse kiirustades vastuvõtmine viis tööpäeva peale määruse eelnõu avalikustamist illustreerivad iseenesest hea õigusloome tava järgimata jätmist.“
Kaupmeeste liidu pöördumises õiguskantsleri poole nähakse Tallinna müügimaksu vastuolu ka õigusselguse põhimõttega. Seda eeskätt tollitariifistiku rakendamisel müügimaksu kogumise teenistusse.
“Tollitariifistik on mõeldud kaupade impordi ning ekspordi vormistamiseks. Keerukas tollitariifistik ei ole asi, millega peaksid kursis olema kaupluste müüjad. Seega toob määruse rakendamine kaasa õigusselgusetuse, kus maksukohustuslased ei oska ette näha, mis kauba müümine on maksustatav müügimaksuga ja mis mitte. Õigusselgusetuse ületamiseks peaksid kõik müüjad sisuliselt selgeks tegema tollitariifistiku. See kohustus on aga ebaproportsionaalne ning pole õigustatav sooviga täita Tallinna linna eelarvet,” märgitakse pöördumises.
Seotud lood
Ettevõtja Oleg Grossi sõnul hakkavad müügimaksu kehtestamise tõttu Tallinnas kaupmehed hinda kergitama.
Pealinna võimu kinnisidee - müügimaks Tallinnas 1. juulist - hakkab vaatamata ees terendavale tohuvabohule järjest selgemaid piirjooni võtma. Eelmisest reedest on Tallinna linnal maksu- ja tolliametiga koostöömemorandum, mille järgi riiklik maksuhaldur hakkab seda maksu koguma.
Rahandusminister Jürgen Ligi hinnangul ei tohi Tallinn uuel aastal laenu võtta, sest seadus ei luba. Müügimaksu nimetas minister aga kättemaksuks ning ametnike luksusliku elu jätkamise maksuks.
Tallinn astus eile järgmise sammu, et kehtestada 1. juulil müügimaks, mida ettevõtjad peavad aga palju segadust ja kulutusi tekitavaks.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.