Tallinna linnavalitsus tahab jätta müügimaksu alt välja e-kaubanduse, füüsilistele isikutele müüdava vee ja elektri ning soojusenergia.
Abilinnapea Eha Võrgu sõnul on muudatuste eesmärk täiendada määrust selliselt, et see reguleeriks Tallinnas kehtima hakkavat müügimaksu piisava põhjalikkusega, olles arusaadav ja üheselt mõistetav nii maksuhaldurite kui ka maksumaksjate jaoks.
„Nii täpsustatakse näiteks maksuobjekti ja maksukohustuslase mõistet ning müügimaksu rakendusalast jäetakse välja e-kaubandus. Samuti kohaldub maksuvabastus ka e-kaubanduse raames müüdud kaupadele ja teenustele ning jaotusvõrgu kaudu füüsilistele isikutele müüdavale elektri- ja soojusenergiale, maagaasile ning veele,“ selgitas Võrk Raepressi teatel.
Eelnõu kohaselt on müügimaksu objektiks füüsilistele isikutele jaekaubanduse, toitlustuse ja teeninduse valdkonnas müüdud kaubad ja osutatud teenused. Muudatuse tingis asjaolu, et kehtivate õigusaktide kohaselt on jae- ja hulgikaubanduse eristamine keeruline. Ühtlasi jäetakse müügimaksu rakendusalast jäetakse välja e-kaubandus, kuna selle puhul puudub kauba või teenuse osutamisel füüsiline tegevuskoht.
Eenõu kohaselt kohaldub maksuvabastus e-kaubanduse raames müüdud kaupadele ja teenustele ning jaotusvõrgu kaudu füüsilistele isikutele müüdava elektri- ja soojusenergiale, maagaasile ning veele. Lisaks on müügimaksuga mittemaksustavate kaupade ja teenuste loetellu lisatud vee- ja õhusõidukis, rongis või bussis, mille reis algab või lõpeb väljaspool Tallinna territooriumi või mis viibib reisi kestel väljaspool Tallinna territooriumi, reisi ajal müüdavad kaubad ja teenused. Täpsustatakse ka määruse olemasolevas redaktsioonis piima- ja leivatoodete ning väikelaste toitude tollitariifistiku koode.
Selguse ja arusaadavuse huvides korrigeeritakse ka määruses kasutatavaid mõisteid ning lisatakse määrusesse definitsioonid mõistetele „klient“, „kaup“, „teenus“, „kvartal“, „tegevuskoht“ ja „müügikoht“. Lisaks definitsioonidele on „kaupleja“ mõistet täiendatud selliselt, et kaupleja mõiste hõlmab ka erinõuetega tegevusalal ning tegevusloa alusel tegutsevat isikut.
Vastavalt Tallinna linna ning maksu- ja tolliameti vahel sõlmitavale halduslepingule hakkab maksu- ja tolliamet täitma müügimaksu maksuhalduri ülesandeid müügimaksu kogumise ja sellega seotud toimingute valdkonnas. Kuna müügimaksul on kaks maksuhaldurit, siis täiendatakse määrust ka selles osas.
Ühtlasi muudetakse ka määruse rakendussätteid ning ühe muudatuse kohaselt loetakse perioodi 1.-30. juunini 2010 eraldi maksustamisperioodiks ning deklaratsioon nimetatud perioodi eest esitatakse 20. juuliks 2010.
Seotud lood
Ettevõtjad astuvad üha jõulisemaid samme Tallinna müügimaksu vastu, sest endiselt on segane, kes ja mille pealt peab seda maksma, lisaks on maksu kogumine võrreldes oodatud tuluga liiga kulukas.
Rahandusminister Jürgen Ligi hinnangul ei tohi Tallinn uuel aastal laenu võtta, sest seadus ei luba. Müügimaksu nimetas minister aga kättemaksuks ning ametnike luksusliku elu jätkamise maksuks.
Tallinn astus eile järgmise sammu, et kehtestada 1. juulil müügimaks, mida ettevõtjad peavad aga palju segadust ja kulutusi tekitavaks.
Müügimaksu kehtestamine on võimalik vaid suurte kaubagruppide põhiselt, mistõttu Tallinnas planeeritav maks tekitab sotsiaalset ebavõrdsust, märkis kaupmeeste liidu juht Marika Merilai.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”