Aastaga lennuka tõusu teinud Iiri pankade aktsiate omanikud said eile külma sahmaka vett krae vahele.
Allied Irish Banki aktsia hind kukkus Dublinis 16 protsenti, mis oli aktsiale viie kuu suurim kukkumine. Aktsia maksis 1,43 eurot.
Ka konkurendi Bank of Irelandi aktsia tegi läbi langemise, ehkki mitte nii ulatusliku. Selle panga aktsia kaotas hinnas 7,3 protsenti ja maksis 1,288 eurot.
Mis siis põhjustas sellise reaktsiooni? Otsa tegi lahti Iiri energeetikaminister Eamon Ryab, kes ütles 27. märtsil, et Iiri valitsus suurendab tõenäoliselt osalust mõnes pangas, kuna halbade laenude kuhjumine on tekitanud vajaduse hävinud kapital taastada.
Täna avaldab Iiri rahandusminister Brian Lenihan oma plaani, kuidas ta näeb ette finantssüsteemi. Valitsuse nõndanimetatud halbade laenude pank hakkab pidama pankadega kõnelusi halbade laenude ülevõtmise teemal.
Halbade laenude ülekanne tühjendab pankade kapitali ja võib sundida valitsust sinna lisakapitali andma. Irish Times kirjutas, et valitsus võib lõpetada Allied Irish Bankis 70protsendise osalusega.
Nii suurt osalust ei olegi tarvis, et investorid juba hakkaksid häirekella lööma. Enamusosalus pangas pole Dublinis tegutseva maaklerfirma analüütiku Emer Langi sõnul senistele aktsionäridele selgelt teretulnud areng ja on tugevas vastuolus panga praeguse juhtkonna nägemusega eneseabistamisest ja valitsuse kontrolli vältimisest. Davy prognoosi kohaselt vajavad Allied Irish ja Bank of Ireland kokku 7,7 miljardit eurot värsket kapitali. Halbade laenude pank ehk National Asset Management Agency (NAMA) ostab laene 80 miljardi eurose raamatupidamisväärtuse ehk poole Iirimaa majanduse kogutoodangu jagu.
Loomulikult ei osta agentuur laene nimiväärtuses, vaid alla selle.
Mõni aeg tagasi olid keset aktsiahindade kukkumist investorid vaimustuses, kui Rootsi pankade hinna-raamatupidmisväärtuse suhe oli 0,5 - seda peeti peaaegu tasuta lõunaks. Iiri pankade aktsiad olid väärt 0,12-0,16 raamatupidamisväärtust. Hoiatust ei pea kaugelt otsima - Inglismaal on pangad valitsuse kontrolli alla mineku järel moondunud ettearvamatult.
Autor: Väinu Rozental, Romet Kreek
Seotud lood
Iirimaa rahandusminister Brian Lenihan teeb täna avalikuks valitsuse plaanid pankade kõige riskantsemate kinnisvaralaenude koondamiseks „halba panka“, millega loodetakse finantssüsteemile uus hingamine anda.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.