Täna on Eesti jaoks oluline päev. Euroopa Komisjon ja Euroopa Keskpank annavad oma hinnagu Eesti eurovalmiduse kohta.
Loodame, et Eesti saab esialgse positiivse hinnagu. Kui me aga seda ei saa, siis ei maksa arvata, et kroonihoiuste- ja laenude intressid jäävad nii euro omadele lähedale, kui need praegu on. Turud ja inimesed on ootustes arvestanud, et me saame lähiajal euro.
Negatiivse stsenaariumi korral tõstavad pangad arvatavasi kroonihoiuse intresse, kuna tekib võimalus müüa kindlustust krooniriski vastu, mis tekitab kaudset nõudlust kroonilaenude vastu.
Kui aga Eesti saab heakskiidu osaliseks, milleks ju põhjust leidub üldise euromaade Maastrichti kriteeriumide täitmise lõtvuse taustal enam kui küllalt, ei pruugi midagi juhtuda. Võib-olla hakatakse siia meelsamini laenu andma, kuid laenu saamiseks peab olema selle võtja. Selleks peab majanduse kõrgematel tuuridel käima saama. Kokkutõmbunud majandus vajab ju vähem laenu. Küll aga võiks see elavdada siinset parema tuleviku usku, isegi kui euro enda suhtes kasvab üle ilma skepsis. See võiks väljenduda veidi julgemas tarbimises ja ehk ka töökohtade loomises. Ka eluasemeturg võiks tööpuuduse kahanedes paraneda, kuna kohustused ja varad (kinnisvara), nagu ka rahavood oleksid siis samas valuutas. Valuutariski võib siis kodulaenu võtja ära unustada.
Aktsiaturule ei pruugi positiivne hinnang ehk eriti silmapaistvalt mõjudagi - oleme näinud meeletut tõusu krahhi järel, nagu muugi maailm on seda näinud. Kuid kauge maa arglikud fondijuhid võivad ka avastada, et siin toimub midagi positiivset. Eesti eurole mineku edulugu võiks Balti-suunalistesse fondidesse raha sissevoolu põhjustada. Suureks miinuseks on aga probleemid börsi likviidsusega ja vähese valikuga. Eesti Energia börsiletulek oleks seda parandanud, kuid selle mõtte võib vist maha matta.
Isegi kui täna tuleb Eestile positivne hinnang, peavad ka eurot kasutavad liikmesriigid kiitma heaks Eesti ühisele mänguväljakule lubamise. Viimase aja Kreeka sündmused ja kriisi võimalik levik võivad nende heasoovlikkust kahandada, isegi kui formaalselt justkui millestki kinni haarata ei oleks.
Autor: Katariina Krjutškova, Romet Kreek
Seotud lood
Eestil tuleb euro saamiseks tegeleda ka liikmesriikidega ja tõestada end valitsusjuhtide ja rahandusministrite hulgas, ütles rahandusminister Jürgen Ligi ning lisas, et Euroopa Komisjoni tänane arvamus on siiski kõige tähtsam.
Eesti eurootsus tuleb tõenäoliselt positiivne, sest Eesti on Euroopa Komisjoni värske majandusprognoosi täht, kirjutas Soome Kauppalehti.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.