Briti majandusajakiri Economist kirjutab, et võime üllatada on vaat et Eesti kaubamärgiks saanud – nüüd tehti seda jälle, saades Euroopa Komisjonilt ja Euroopa Keskpangalt kõigi skeptikute kiuste euroga liitumisele roheline tuli.
Tegelik probleem Eesti jaoks on poliitiline, mitte majanduslik, kirjutab Economist. Mõned euroala riigid (tihti nimetatakse selles kontekstis Prantsusmaad) leiavad, et tundmatu ja ebastabiilse endise kommunistliku riigi vastuvõtmine valuutaliitu, kus juba on teisigi n.ö kahtlasi liikmeid, ei peaks olema prioriteet. Kui Eesti tõesti nii kindlal alusel seisab, miks siis mitte veel aastakest oodata, et selles tõepoolest veenduda?
See saadaks aga perversse signaali – Eesti on peaaegu ainuke riik kogu Euroopa Liidus, mis tegelikult ühisraha reegleid täidab. Kõik eurot kasutavad riigid on üle astunud nii defitsiidi kui võlanormidest. Eesti poliitikute ja avalikkuse meelekindlus avaliku sektori kulude vähendamisel, maksude tõstmisel ja palkade kärpimisel on kõigile eeskujuks. Reegleid järginud Eesti karistamine, samas kui neid pidevalt rikkunud Kreekale minnakse appi, ei tõsta euro usaldusväärsust ei valitsuste ega investorite silmis, kirjutab Economist.
Eestil on veel paar tõket ületada. Keegi ei usu siiski, et Prantsusmaa või teised kahtlejad Eesti liitumistaotluse blokeerivad. See peaks julgutama ka Lätit ja Leedut, mis samuti loodavad perspektiivis euro käibele võtta.
Eesti järgmine ülesanne on ergutada kasvu ning kärpida tööpuudust. Selle järel tuleks seada siht saavutada aastaks 2018 Põhjamaade kvaliteediga avaliku sektori teenused ning ajupotentsiaalil tuginev majandus. Samal aastal tähistab Eesti oma 100. sünnipäeva ning on ühtlasi ELi eesistuja riik.
Seotud lood
Tänane Briti majandusajakiri Economist kirjutab, et Läti majanduse vabalangus on peatunud ning et hukku ja hävingut mananud kassandrad peavad nüüd oma sõnu sööma – Kreekaga võrreldes näeb Läti täna isegi parem välja.
Briti majandusajakirja The Economist värske
number „hoiatab“, et eestlaste enesega rahulolu, mida lätlased ja leedulased
meile niigi ette heidavad, saab IMFi üllatavalt positiivse hinnangu järel vaid
hullemaks minna.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?