Arenenud e-riigi maine ei aidanud Eestil vältida langust arvutite tootmise ja müügi valdkonnas. Nõudlus kahanes enam kui poole võrra.
Äripäeva venekeelse sõsarlehe Delovõje Vedomosti küsitletud arvutite tootmise ja müügi ettevõtete esindajad on veendunud, et kõige raskem on seljataga, kuid kriisieelsed müügimahud ei taastu niipea.
"Hinnanguliselt langesid Eestis müügimahud 50-55 protsenti võrreldes 2005.-2006. aasta näitajatega," selgitas Datagate'i kommertsdirektor Deniss Berdega. "Kriisi ajal kahanes kõige rohkem müük eraklientidele," lisas ta.
Viimase poolteise-kahe aasta märk on mitte uute arvutite ostmine, vaid vanade remont ja uuendamine. Eriti kehtib see äriklientide kohta, kes infotehnoloogia kiire muutuse tingimustes peavad vältimatult arvuteid uuendama.
"Kui ei ole raha serverisüsteemide täielikuks vahetuseks, siis paljud ostavad riistvara juurde või vahetavad selle osaliselt välja," märkis Berdega.
Hulk arvutite tootmise ja müügiga tegelevaid ettevõtteid püsivad pinnal ainult tänu riigihangetele. Kui aasta esimestel kuudel eelarvete "silumise" tõttu oli hankeid vähe, siis nüüd on nende arv kasvanud.
"Miljoni krooni piiri ületavat hanget on võita raske, kuid täiesti võimalik. Näiteks meie võidame umbes 40 protsenti hankeid, millest võtame osa," ütles Berdega.
Kuna hankel võib osaleda ainult maksuvõlgnevuseta ettevõtted, kukuvad paljud konkurendid kohe ära. Väiksemaid ettevõtteid see ainult kannustab.
Microsofti esindaja Anton Sarapi kinnitusel on ettevõtted kriisist palju õppinud ja püüavad pakkuda paindlikumaid maksetingimusi.
Sign Computersi juhataja Vladimir Ždanovi sõnul sõltub firma ellujäämine praegu täielikult hinnakujundusest.
"Hindade pidev kärpimine ei vii kuhugi. Seetõttu püüame hoida neid adekvaatsel tasemel ja klient saab sellest aru," ütles ta.
Berdega sõnul on arusaadav, et kliendid on harjunud hinnaalandust nõudma, kuna kriisi ajal kukkusid paljude asjade hinnad drastiliselt.
Tema sõnul ei too tänavune aasta elavnemist ega turu endiste mahtude taastumist. "Kuid meie oleme ikkagi optimistid ja usume, et tulevikus arvutite müük elavneb ning ärikliendid hakkavad ostma endises mahus. See kõik toimub aga koos majanduse tervenemisega," rääkis ta.
Ždanovi sõnul on nõudlus arvutiturul otseselt seotud olukorraga tööturul. "Mida suurem töötus, seda väiksem on meie müük," kommenteeris Ždanov.
"Paranemist ootame koos töötuse probleemi lahenemisega," kinnitas ta.
Seotud lood
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.