Üle poole aasta järjepidevalt odavnenud euro on Euroopa võlakriisi esiplaanilt kadudes viimase kuu jooksul viimaks mõningast tugevust leidmas.
Ühisvaluuta kõlkus eelmise nädala lõpus USA dollari vastu viimase kahe kuu tippudel ehk 1,27 taseme kandis. Kõige viimast tuge pakkusid eurole Euroopa Keskpanga presidendi Jean-Claude Trichet' sõnad, mille kohaselt on majanduse taastumine hoogu kogumas.
Frankfurdis toimunud pressikonverentsil rääkis Trichet, et majandusindikaatorid vihjavad kevadise majandusaktiivsuse suurenemisele. Trichet' sõnul on ka Euroopa Keskpanga baasintressimäär kohane ning inflatsiooni hoitakse kontrolli all. Teatavasti jättis Euroopa Keskpank baasintressi möödunud nädala neljapäeval kõigi aegade madalaimale tasemele ehk ühe protsendi peale.
Samuti aitasid eurol tugevneda spekulatsioonid, mille järgi Euroopa pankade stressitestid võivad vihjata Kreeka võlakirjadega seotud väiksematele võimalikele kahjumitele. Euroopa ametnikud on teatanud, et plaanitud testid võivad viidata 17protsendilisele Kreeka võlakirjadega seotud kaole ja kolmeprotsendilisele Hispaania võlakirjadega seotud kaole. Laenuturud on Bloombergi andmetel Kreeka maksejõuetuse korral sisse arvestanud aga umbes 60protsendilise Kreeka võlakirjadest tuleneva kahjumi.
Euroopa pankade stresstestide abil mängitakse muu hulgas läbi ka stsenaarium, mis peaks näitama, kui suureks kujunevad pankade kahjumid, kui Euroopa majandused hakkavad uuesti langema.
Euro tõusis neljapäeval tugevnenud lootuste valguses dollari suhtes ka üle 1,27 taseme, sulgudes lõpuks siiski nimetatud nivoost napilt allpool. Reedel keset kauplemist oli euro aga eelmise päevaga võrreldes veidi tagasi andnud. Sellele vaatamata liikus ühisvaluuta 7. juunil tehtud selle aasta madaltasemega võrreldes pea 6 protsendi jagu kõrgemal.
Lühikese aja jooksul näidatud terava põrke on toonud peamiselt Euroopa võlakriisiga seotud murede taandumine, süstides sellega investoritesse lootust tugevamatest Euroopa majandustest.
Eesti panga reedel fikseeritud kursi järgi tuli ühe dollari eest välja käia 12,34 Eesti krooni.
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.